Do jakiego lekarza powinienem się zgłosić z tym problemem?

Na moim żołędziu parę miesięcy temu pojawiły się plamki fordyce'a (tak podejrzewam) i zaczerwienienia. Nie jest możliwe zakażenie się czymś przez drogę płciową. Do jakiego lekarza powinienem się zgłosić o ile to konieczne?
MĘŻCZYZNA, 18 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

tego typu zmiany powinny być skonsultowane z urologiem lub dermatologiem. Niestety na podstawie przesłanego opisu nie jesteśmy w stanie potwierdzić, czy faktycznie w tej sytuacji mamy do czynienia z plamami Fordyce’a. Zdarza się, że są one mylone z grudkami perlistymi prącia, dlatego najlepiej zgłosić do lekarza, który rozwieje wszelkie wątpliwości i już na pierwszej wizycie wykonując badanie dermatoskopowe rozpozna schorzenie, a w razie konieczności, gdyby jednak zmiany były spowodowane chorobami przenoszonymi drogą płciową, wdroży skuteczne leczenie.

Do czasu wizyty u lekarza proszę powstrzymać się od samodzielnego usuwania zmian i zadbać o odpowiednią dietę bogatą w warzywa i pełnoziarniste pieczywo, ryże czy makarony. Warto także ograniczyć spożycie cukru, soli, a także palenie papierosów i picie alkoholu.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami na temat plamek Fordyce’a oraz grudek perlistych:

https://portal.abczdrowie.pl/plamki-fordycea

https://portal.abczdrowie.pl/grudki-perliste

Warto też sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-robic-z-tymi-grudkami-perlistymi-na-czlonku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.