Zapytaj lekarza

7 4 1 , 9 9 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Do jakiego wieku autyzm jest uleczalny?

Małe dzieci prezentują objawy chorobowe w odmienny sposób niż dorośli, często także inaczej przebiega u nich proces terapii. Czy w przypadku autyzmu wiek, w którym prowadzone jest leczenie ma znaczenie na rokowanie danego pacjenta?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Przyczyny autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego przyczyny.

Im młodsze dziecko, tym większa szansa na wyleczenie, bo objawy są najczęściej słabo utrwalone i nie tak bardzo nasilone, a poza tym ośrodkowy układ nerwowy jest bardziej plastyczny. Natomiast u starszych dzieci zachowania są bardziej utrwalone, stąd kłopot z całkowitym wyleczeniem. Dlatego mniej więcej od wieku szkolnego szansa na wyleczenie spada, bardziej można mówić o łagodzeniu objawów niż ich likwidowaniu.

Psycholog, wicedyrektor Ośrodka dla Dzieci z Autyzmem.
0
Mgr Agata Majda Pedagog, Olkusz
72 poziom zaufania

Witam
Wczesna interwencja jest najważniejsza i przynosi najwięcej korzyści terapeutycznych. Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju i trudno tu mówić o wyleczalności bo to nie choroba. W procesie terapii można osiągnąć wiele zwłaszcza gdy osoba jest wysoko funkcjonująca.
Terapia winna być prowadzona systematycznie i być wielospecjalistyczna w wymiarze wielogodzinnym w ciągu tygodnia. Osoba autystyczna powinna być objęta terapeutycznie przez całe życie. W przypadku osoby z głębokim autyzmem musi być rozważona stała opieka.
Pozdrawiam AM

Pedagog, terapeuta, coach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy