Dwujęzyczność w autyzmie

Witam serdecznie.

Nasza 3,5 letnia córka ma zdiagnozowany autyzm. W przedszkolu ma 2,5 godzinna terapie w języku angielskim. W domu posługujemy się językiem polskim. Mieszkamy w Stanach. Moje pytanie brzmi: czy dwujęzyczność może stanowić problem i barierę w terapii dziecka autystycznego? Mam takie odczucie, ale być może się mylę. Jaka jest Pani opinia na ten temat?

Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Z reguły w takich sytuacjach wybiera się jeden język. Problemy z mową są jednym z podstawowych deficytów w autyzmie. Dla dziecka z autyzmem rozumienie mowy, kierowanych do niego poleceń jest trudne. Porozumiewanie się z dzieckiem w dwóch językach może mu dodatkowo utrudniać uczenie się języka. W ośrodkach terapeutycznych w USA w takich sytuacjach rodzice muszą decydować się na wybór jednego języka. Drugi język wprowadza się u dzieci lepiej funkcjonujących, z mniejszym poziomem głębokości zaburzeń i starszych.