Wybór języka terapii autyzmu

Dzien dobry ! Mam pytanie ponieważ od 10 lat mieszkamy we Francji a u naszego synka 2 letniego zdiagnozowano autyzm w jakim języku powinna odbywać sie terapia... Dodam ze w domu tylko po polsku mówimy . Mocno zastanawiam sie nad powrotem do kraju w tej sytuacji . Ponieważ poza nim mamy jeszcze 3 dzieci które tez porozumiewają sie muedzy sobą po polsku. Prosze o fachowa opinie . Dziękuje!

Zwykle warto skorzystać z tego języka, w którym dziecku łatwiej się komunikować i które wybiera (można go o to zapytać). Szczególnie jeśli -co jest możliwe- w terapii uczestniczyć będzie cała rodzina. Ponieważ psychoterapia w dużym procencie oparta jest na komunikacji werbalnej, warto podjąć tą decyzję uważnie i uzależnić ją od preferencji dziecka i całej rodziny.

Witam

Rozumiem z Pani wypowiedzi ze chodzi o terapię przeprowadzana w domu według wskazań terapeuty. Czy terapia będzie prowadzona także poza domem w ośrodku, placówce dydaktycznej?
Jeśli wszyscy domownicy mówią po polsku to w sytuacji domowej nie należy zmieniać kodu językowego tylko pozostawić dotychczasowy, a języka obcego używać poza środowiskiem domowym.
Ważne jest ustalenie zasad i konsekwentne ich respektowanie. Dwujezycznosc jest sytuacja trudną dla każdego dziecka, a tym bardziej autystycznych.

Pozdrawiam
Joanna Gałczynska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl