Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 6 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wychowywanie dziecka w rodzinie dwujęzycznej

Mój partner jest Anglikiem. Planujemy ciążę i zastanawia mnie jak powinniśmy rozmawiać z dzieckiem po narodzinach. Tylko po angielsku czy też powinnam od razu wprowadzić dwa języki (angielski i polski). Jak dziecko będzie reagowało na różnych etapach życia ? Czy będzie mieszal oba jezyki razem czy po czasie zacznie odróżniać? Nie chcę robić niczego co może mu zaszkodzić w kontakcie z rówieśnikami.
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Na logopedę nigdy nie jest zbyt późno

Im wcześniej rozpoczniemy leczenie u logopedy, tym krócej terapia będzie trwać. Dlatego też nie warto z tym zwlekać, kiedy tylko zauważymy problemy z mówieniem u naszego dziecka, powinniśmy udać się do specjalisty. O tym, jak pomóc dziecku w prawidłwym mówieniu opowiada aktorka i logopeda Anna Powierza.

Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Dotychczasowe obserwacje dzieci rodzin 2-języcznych wskazują, że powinni Państwo komunikować się z dzieckiem we własnych językach. Początkowo dziecko będzie mieszało języki (używając łatwiejszych wyrazów), ale już na etapie 4-5 lat powinno być w stanie używać obu języków niezależnie. Najmniej rozsądnym jest, aby osoba, która nie jest rodzimym użytkownikiem języka "na siłę" używała wobec kontaktów z dzieckiem języka obcego.

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
0

Witam

Jeśli są Państwo parą dwujęzyczną i dziecko ma również porozumiewać się w obu językach najlepszym wyjściem będzie od razu wprowadzanie ich równolegle.
Niech każde z Was zwraca się do malca w swoim ojczystym języku. Mózg dziecka jest bardzo elastyczny i nie wpłynie to negatywnie na jego rozwój a pozwoli na naturalne przyswojenie mowy Mamy i Taty.
Jedyne zagrożenie to sytuacja gdy dziecko zacznie mówić później niż rówieśnicy.
Jeśli coś będzie budziło Państwa wątpliwości zawsze można skontaktować się z specjalistą.

Pozdrawiam

Joanna Gałczyńska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy