Ubogi zasób słów u dziecka w wieku 2 lat i 9 miesięcy

Witam, mam problem ze swoja corka (2 latka i 9 miesiecy), ktora niewiele mowi. W domu poslugujemy sie trzema jezykami- kazde z nas mowi do dzieci w swoim jezyku (polski/gruzinski),jednakze miedzy soba rozmawiamy po angielsku. Corka gestykuluje, mowi proste slowa jednakze ich zasob jest ubogi. Chce dodac ze wszystko po polsku rozumie.bylismy u logopedy, ktora stwierdzila by dac jej czas. A moze inne badania - slyszalam o problemie z glutenem. gdzie mam sie udac po pomoc?

Witam serdecznie
Warto zbadac corke w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej, jesli juz zaczela mowic proste slowa nie wydaje się zeby byl powod do obaw., na pewno trzeba dac jej wiecej czasu, monitorowac jej postepy u logopedy i wzmacniac jej proby mowienia.
Pozdrawiam cieplo
Anna Reklewska

Witam,

rozwój mowy dzieci z rodzin wielojęzycznych przebiega inaczej niż rozwój mowy dzieci w rodzinach jednojęzycznych. Poszczególne funkcje językowe kształtują się równolegle dla wszystkich języków w taki sposób, jakby były jednym. Dopiero po tym, jak zacznie mocniej rozróżniać języki będzie w stanie stosować te reguły (co nie zmienia faktu, że czasem będzie się mylić!).

Jeśli logopeda powiedziała, żeby dać czas - należy dziecku dać czas. Nauka 3 języków i różny sposób komunikacji w zależności od kontekstu społecznego są prostym wyjaśnieniem, dlaczego córka jeszcze nie mówi. Jeśli chce Pani proces przyspieszyć, proszę udać się do logopedy lub psychologa po przykładowe ćwiczenia do wykonania z dzieckiem celem rozwoju tzw. mowy czynnej.

Pozdrawiam i trzymam kciuki!

Myślę,że główny problem z mową wynika z wielości języków, którymi Państwo się posługujecie. Jest to częsty problem w rodzinach wielojęzycznych, w przedszkolu pewnie też dzieci i nauczyciele mówią po polsku. Córka po prostu nie wie, który język jest tym właściwym. Radziłabym ustalić, w którym języku Państwo się komunikujecie, może jednak polski? I dać córce nauczyć się posługiwania tym językiem, musi przyswoić słownictwo, rozumieć mowę i sama budować wypowiedzi. Na wprowadzanie dodatkowych języków będzie czas. Proszę też wziąć pod uwagę,że taki chaos w głowie dziecka spowoduje,że zacznie unikać kontaktów z rówieśnikami i pojawią się problemy w szkole. Warto byc pod opieką logopedy.