Pojedyncze słowa u 2,5-letniego dziecka, które jest dwujęzyczne

Witam. Mam wnuczkę w Nowej Zelandii, która ma w tej chwili 2 lata9 mcy. Rodzice chcą ,żeby była dwujęzyczna wiec moja córka rozmawia z nia po polsku, zięć po angielsku. Ale dziecko w tej chwili mówi bardzo niewiele, raczej pojedyncze słowa, nie buduje zdań i wiekszosc z nich po angielsku. Bardzo martwi nas ten stan. Inne dzieciaki pieknie juz mówią. Czy to jest normaslna sytuacja w wypadku dzieci dwujęzycznych, czy też należy w jakis inny sposób reagować/ np logopeda, neurolog itp./

Rozwój mowy u dzieci przebiega różnie, trzeba być bardzo uważnym porównując malca do rówieśników czy ram rozwojowych. Jeśli chodzi o granice normy, to wnuczka nadal się w nich mieści, szczególnie jeśli rozwój mowy jest (jakby na to nie patrzeć) utrudniony przez dwujęzyczność (różne składnie, słowa, zasady- mózg dziecka to przyswaja, jednak to trochę tak jak robić dwie rzeczy naraz- idą wolniej niż gdyby robić tylko jedna z nich). Warto zatem zwracać uwagę na dalsze postępy wnuczki, jednak zachęcałabym, do spokojnej obserwacji.

Witam. Dziecko 2 letnie powinno mówić około 300 słow i budować proste zdania. Tak samo jest w przypadku dziecka dwujęzycznego tylko, że takie dziecko ma prawo mieszać języki i łącznie w obydwu wypowiadać około 300 słów. Jeśli tak nie jest, należałoby zwrócić się po poradę do logopedy specjalizującego się w terapii małych dzieci.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

www.logo-ped.gda.pl