Jak leczyć dziecko z zaburzeniami mowy?

Moja wnuczka w marcu br. będzie miała 4 latka. Zamieszkuje wraz z rodzicami w USA. Ma problem z mówieniem. Owszem mówi: mama, tata, ciocia, po swojemu - wujek. Pięknie woła po angielsku - gdzie jesteś mamo? Wszystko u niej było dość późno: dziwnie raczkowała, jakby przerzucając ciało. Zęby zaczęły się pojawiać tuż przed ukończeniem 1 roku (teraz ma je bardzo ładne i bardzo zdrowe), chodzić zaczęła między 15-16 miesiącem życia. Bardzo lubi się bawić, ale przy tym nie powtarza słów. Liczy po angielsku do 10, zna trochę alfabet angielski. Zdarza się, że wnuczka, kiedy córka zwraca się do niej po polsku, odpowiada: „nie” lub „czekaj” po angielsku. Bardzo dużo córka pozwalała małej słuchać i oglądać telewizję, ale tylko w języku angielskim. Bywa, że na skype, kiedy proszę, aby coś opowiedziała babci, siada i „coś” mówi, ale w języku tylko dla niej zrozumiałym. Wygląda to tak, jakby coś opowiadała, przeżywała. Proszę o radę, do jakiego lekarza w pierwszej kolejności powinna udać się córka. Nadmieniam, że kiedy zgłaszała lekarzowi pediatrze problem - ten uspokajał ją, że wszystko u niej będzie w swoim czasie, ale samą córkę zaczyna to zastanawiać. Tym bardziej że po rozmowie z własną teściowa dowiedziała się, że w rodzinie męża najmłodszy z rodzeństwa też tak późno zaczął mówić i to dopiero po współpracy z logopedą.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Domyślam się, że Pani córka również dostrzega, że rozwój dziecka nie przebiega harmonijnie. Najlepiej diagnozować w kilku płaszczyznach: zaczynając od spotkania z neurologiem dziecięcym, logopedą lub neurologopedą oraz psychologiem posiadającym doświadczenie w diagnozowaniu zaburzeń rozwojowych.

Warto dobrze maluszka poobserwować, ponieważ trudności w rozwoju mowy mogą wynikać z dwujęzyczności, nieprawidłowego rozwoju słuchu itp., a trudności w zachowaniu natomiast mogą być wynikiem np. niekonsekwentnego postępowania wobec dziecka. Ważna jest zatem obserwacja dziewczynki w różnych obszarach jej aktywności oraz podjęcie próby zdiagnozowania jej możliwości rozwojowych:)

Pozdrawiam

Witam. 2 letnie dzieci powinny wypowiadać około 300 słów i budować proste zdania. Wnuczka ma już 4 lata, ale mówi znacznie mnie. Jej rozwój ruchowy również był opóźniony (miała problem z raczkowaniem, zaczęła chodzić mając prawie 16 miesięcy). Córka powinna udać się dziewczynką do logopedy specjalisty neurologopedy, gdyż opóźnienie rozwoju mowy jest znaczne.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/