Podejrzenie autyzmu u 2-latka a wybór języka, w jakim prowadzona będzie terapia

Dzien dobry, u mojego 2 letniego synka jest podejrzenie o autyzm. Ponieważ od 10 lat mieszkamy we Francji a w domu mowimy po polsku z tym ze synek mie mowi kompletnie nic mam powaby dylemat bo nie wiem w jakim języku powinna odbywać sie jego terapia.boje sie ze gdy pójdzie na francuska nie bedzie mowic po polsku . Czy powinnam wrócić do kraju i tam go leczyć terapia w języku polskim? Co bedzie dla niego najlepsze. Bardzo prosze o fachowa opinie.

Dzień dobry!

Polecam konsultację np. z Centrum Diagnozy i Terapii Zaburzeń Rozwojowych z Trójmiasta. To jeden z najbardziej cenionych ośrodków, udzielający skutecznej pomocy w opisywanym przez Panią obszarze (problemy z mową u dzieci).
Z pewnością dostanie Pani możliwość omówienia tematu wyboru języka/ miejsca ewentualnej terapii syna.

Pozdrawiam!

Witam. Jeśli mieszkają Państwo na stałe we Francji, zaś tylko raz na jakiś czas przyjeżdżają do Polski - terapia dziecka w Polsce nie miałaby sensu o tyle, iż byłaby terapią prowadzoną z tzw. "doskoku". W terapii dzieci ze spektrum autyzmu, aby były efekty konieczna jest systematyczność i intensywność. Zatem radziłabym poddać dziecko terapii w kraju, w którym Państwo żyjecie na stałe.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl

Witam,

rozumiem Pani zaniepokojenie i poszukiwania skutecznych sposobów wsparcia rozwoju synka. Sytuacja jednak wymaga bezpośredniego kontaktu z ośrodkiem zajmującym się diagnozą i terapią zaburzeń wieku rozwojowego. Dzięki trafnej diagnozie i dobraniu odpowiednich działań terapeutycznych będzie Pani mogła wspierać rozwój synka, mając pewność że plan terapii jest odpowiednio dobrany. Polecam Pani publikacje, które ułatwią pracę z dzieckiem:http://www.centrummetodykrakowskiej.pl/forum/

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

https://www.facebook.com/pages/Psychoterapia-Anga-Aleksandrowicz/849652415108571?fref=nf

Witam

Jeśli całe otoczenie dziecka porozumiewania się w języku polskim a z francuskim ma sporadyczny kontakt zasadnym wydaje się prowadzenie terapii w mowie ojczystej. Ważne jest nie mieszanie kodów językowych i konsekwentny wybór kto w jakim języku zwraca się do dziecka.
Dla uzyskania pełnego obrazu sytuacji i wskazówek do pracy proszę skontaktować się z logopeda doświadczonym w pracy z dziećmi wielojezycznymi.

Pozdrawiam
Joanna Gałczynska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl