Opóźniony rozwój mowy i dziwne ruchy rąk a autyzm

Witam mam pytanie dotyczące 4 latka .Dziecko urodzone w uk w wieku 2 lat dane do przedszkola .Dziś ma ponad 4 latka a nie mówi w żadnym języku ,czasem powtarza zasłyszane pojedyńcze słowa . Do tego dziecko nie nawiązuje kontaktu wzrokowego i ma dziwne ruchy rączek .Czy to może być autyzm ? Dodam źre dziecko do dnia dzisiejszego robi w pieluchy .

Mgr Nina Szalas

Może być autyzm lub jakieś zaburzenie ze spektrum autyzmu, ale to za mało informacji, by móc cokolwiek diagnozować. Warto jednak zgłosić się do specjalisty, ponieważ im wcześniej zostaną wdrożone różne oddziaływania, tym większa szansa na lepsze funkcjonowanie w późniejszym czasie.

Szanowna Pani,

przedstawione przez Panią zachowania są dalece niepokojące - zarówno opóźnienia w mowie, jak i trudności w nauce czystości, kończąc na nie utrzymywaniu kontaktu wzrokowego i niepokojącymi Panią ruchami rąk.

Jednak jednoznaczną diagnozę może Pani uzyskać dopiero po kontakcie ze specjalistami w zakresie rozwoju psychoruchowego dziecka. Może to być poradnia pedagogiczno-psychologiczna, można także kontaktować się z Ośrodkami Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczymi (OREW).

Radziłabym z tym nie zwlekać, ponieważ dziecko przejawia zachowania nieadekwatne do wieku i rozwoju. Jeżeli jest to zaburzenie rozwojowe, wówczas każdy dzień jest na wagę złota. Jak najszybsze podjęcie terapii powstrzymuje dalsze pogłębianie się zaburzeń rozwojowych u dzieci.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Konieczne jest badanie psychologiczne i logopedyczne. Dziecko w zasadzie powinni już być na terapii. To, że nie mówi w wieku lat 4 jest bardzo niepokojące.
Zapraszam na konsultację w UK w Highworth.
Pozdrawiam AM