Autyzm i opóźnienie rozwoju mowy u dziecka

antos zanim zapadla opinia pani psychiatry o autyzmie,pol roku wczesniej jak powiedziala ze jest zdrowym dzieckiem tez,nie mowil,kontakt wzrokowy byl taki sam jak teraz czasem tez nie reaguje na swoje imie,ale zrobil postepy.uczeszczamy od 3tyg na wczesne wspomaganie rozwoju,pedagog jest zadowolona,logopeda natomiast po 1wizycie powiedziala ze antos sprawia wrazenie ze mowa nie jest mu potrzebna.zawsze antos pokazywal a ja mowilam za niego,moze antos potrzebuje czasu,mam taka nadzieje

Dzień dobry,
Trochę za mało zostało podanych przez panią informacji i trudno na ich podstawie jednoznacznie stwierdzić czy dziecko jest ze spektrum autyzmu. Radziłabym systematycznie ćwiczyć z dzieckiem zgodnie z poleceniami logopedy i pedagoga. Dziecko potrzebuje czasu by przyzwyczaić się do nowej sytuacji i osób oraz nowych zajęć. Ewentualnie jeśli nadal będzie miała Pani wątpliwości może Pani skonsultować sprawę z innym logopedą.

Pozdrawiam,
Karolina Schaefer-Kopaszewska
logopeda-pedagog

Witam. Jednym z kryteriów autyzmu są zaburzenia komunikacji – brak reakcji na własne imię, niezdolność opanowania mowy lub całkowity brak mowy, zaburzenia komunikacji pozasłownej (mimika, gesty). Właśnie po to potrzebna jest dziecku z autyzmem terapia neurologopedyczna, by nauczyć dziecko komunikowania się, mówienia.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Dzieci rozwijają sie w rożnym tempie i różnie przebiegać może też proces terapii. Być może na nabycie pewnych umiejętności Pani synek potrzebuje więcej czasu. W terapii ważna jest systematyka i ciągłość. Zatem proszę sie nie poddawać, mieć cierpliwość i jak najwiecej pracować z dzieckiem.
Pozdrawiam AM