Podejrzenie autyzmu a rozdrażnienie po psychoterapiach

mam 4,5 letniego synka który mówi pojedyncze słowa ,ma ogromną pamięc i wyobraznie , utrzymuje kontakt wzrokowy rozumie wszystko co sie do niego mówi , ma wybranych kolegów z którymi sie bawi a na innych nie moze patrzec. stwierdzili u niego autyzm i kazali podawac rispolept , tylko nie przyznałam sie ze mu go nie dawałam a lekarze na komisji stwierdzili poprawe o 180 stopni. gdzie w takim przypadku mam szukac pomocy bo po terapiach jest jeszcze bardziej nadpobudliwy i rozłoszczony .

Rozumiem,że synek jest rehabilitowany w specjalistycznym ośrodku dla dzieci borykających się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Wydawałoby się zatem, że jest pod najlepszą możliwą opieką. Jeśli ma Pani jednak wątpliwości, może Pani poszukać poradni, które także zajmują się diagnostyką psychologiczna dzieci. Być może mały złapie lepszy kontakt z innym psychoterapeutą i będzie Państwu łatwiej pracować.

Witam,
na pewno bardzo ważne jest też o to co dzieje się w Państwa relacji z dzieckiem, Państwo przy swoim oddaniu dla dziecka i cieple jakie mu zapewniają, mają ogromny wpływ na jego rozwój i jest to rzecz nie do przecenienia. W przypadku każdego dziecka, a chyba w szczególności dziecka z autyzmem wrażliwość rodziców na jego potrzeby jest niezmiernie ważna. Być może udało się Państwu tym wiele zdziałać dla dobra dziecka. Jednak mimo wszystko zachęcałabym do szczerości w kontaktach ze służbą zdrowia, choć rozumiem, że czasami mogą występować pewne trudności. Nie wiem dokładnie jakiego rodzaju terapie są stosowane, może warto to wyjaśnić. Tak jak piszę aspekt relacji jest bardzo ważny! Warto jednak znaleźć jakaś wspólną płaszczyznę porozumienia ze służba zdrowia, ci ludzie także zapewne chcieli by Państwu pomóc a bardzo wiele zależy od szczerości informacji od Państwa. Zaburzenia ze spektrum autyzmu maja swoją dynamikę, bywają okresy lepsze i gorsze. Jeśli napisali by mi Państwo w mailu jakiego rodzaju terapie wzbudzają złość i nadpobudliwość u państwa synka może mogłabym się do tego jakoś ustosunkować. Jednak warto poszukiwać i znaleźć taka osobę, która będzie mogła być dla Państwa w tej trudnej sytuacji wsparciem, a która mogliby Państwo być całkowicie szczerzy. Bo możliwe, że w Państwa przypadku wychowywanie synka przyniesie jeszcze wiele pytań i chwil trudniejszych, choć życzę Państwu jak najlepiej, jednak warto w ogóle (w szczególnie przy tym zaburzeniu) o osobę, którą może wspomóc służyć radą, na rożnych etapach rozwoju dziecka. Czegoś takiego często potrzebują rodzice dzieci typowo się rozwijających, a jeszcze bardziej rodzice dzieci, których rozwój przebiega nieco nietypowo. zachęcam do kontaktu mailowego. Pozdrawiam i życzę powodzenia i radości :)

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Nie pisze Pani jakie terapie zastosowano, ile godzin, jak dziecko pracuje. Farmakoterapia u osób z autyzmem jest stosowana w przypadku dodatkowych zaburzeń np agresji,niepokoju po to by lepiej pracować terapeutycznie. W liście nie ma informacji z jakiego powodu zasugerowano lek, którego i tak Pani nie podała nie mówiąc o tym lekarzowi. Brak współpracy, zatajanie informacji przed lekarzem nie będzie sprzyjał efektywności terapii.
Pozdrawiam AM