Rozumiem,że synek jest rehabilitowany w specjalistycznym ośrodku dla dzieci borykających się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Wydawałoby się zatem, że jest pod najlepszą możliwą opieką. Jeśli ma Pani jednak wątpliwości, może Pani poszukać poradni, które także zajmują się diagnostyką psychologiczna dzieci. Być może mały złapie lepszy kontakt z innym psychoterapeutą i będzie Państwu łatwiej pracować.
Witam,
na pewno bardzo ważne jest też o to co dzieje się w Państwa relacji z dzieckiem, Państwo przy swoim oddaniu dla dziecka i cieple jakie mu zapewniają, mają ogromny wpływ na jego rozwój i jest to rzecz nie do przecenienia. W przypadku każdego dziecka, a chyba w szczególności dziecka z autyzmem wrażliwość rodziców na jego potrzeby jest niezmiernie ważna. Być może udało się Państwu tym wiele zdziałać dla dobra dziecka. Jednak mimo wszystko zachęcałabym do szczerości w kontaktach ze służbą zdrowia, choć rozumiem, że czasami mogą występować pewne trudności. Nie wiem dokładnie jakiego rodzaju terapie są stosowane, może warto to wyjaśnić. Tak jak piszę aspekt relacji jest bardzo ważny! Warto jednak znaleźć jakaś wspólną płaszczyznę porozumienia ze służba zdrowia, ci ludzie także zapewne chcieli by Państwu pomóc a bardzo wiele zależy od szczerości informacji od Państwa. Zaburzenia ze spektrum autyzmu maja swoją dynamikę, bywają okresy lepsze i gorsze. Jeśli napisali by mi Państwo w mailu jakiego rodzaju terapie wzbudzają złość i nadpobudliwość u państwa synka może mogłabym się do tego jakoś ustosunkować. Jednak warto poszukiwać i znaleźć taka osobę, która będzie mogła być dla Państwa w tej trudnej sytuacji wsparciem, a która mogliby Państwo być całkowicie szczerzy. Bo możliwe, że w Państwa przypadku wychowywanie synka przyniesie jeszcze wiele pytań i chwil trudniejszych, choć życzę Państwu jak najlepiej, jednak warto w ogóle (w szczególnie przy tym zaburzeniu) o osobę, którą może wspomóc służyć radą, na rożnych etapach rozwoju dziecka. Czegoś takiego często potrzebują rodzice dzieci typowo się rozwijających, a jeszcze bardziej rodzice dzieci, których rozwój przebiega nieco nietypowo. zachęcam do kontaktu mailowego. Pozdrawiam i życzę powodzenia i radości :)
Witam
Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Nie pisze Pani jakie terapie zastosowano, ile godzin, jak dziecko pracuje. Farmakoterapia u osób z autyzmem jest stosowana w przypadku dodatkowych zaburzeń np agresji,niepokoju po to by lepiej pracować terapeutycznie. W liście nie ma informacji z jakiego powodu zasugerowano lek, którego i tak Pani nie podała nie mówiąc o tym lekarzowi. Brak współpracy, zatajanie informacji przed lekarzem nie będzie sprzyjał efektywności terapii.
Pozdrawiam AM
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Podejrzenie zespołu Aspergera u syna – odpowiada Mgr Anna Ręklewska
- Czy mój syn może mieć autyzm? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak rozpoznać autyzm? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Czy moje dziecko może być chore na autyzm? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Podejrzenie autyzmu u 15-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- W jaki sposób można zdiagnozować autyzm? – odpowiada mgr Julia Firlej
- Późna diagnoza autyzmu u dziecka – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Zachowanie syna a autyzm – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Spektrum autyzmu u 2-latka – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy brak reakcji na imię u 16-miesięcznego dziecka może świadczyć o autyzmie? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
artykuły
Rodzice dzieci autystycznych
Rodzice dzieci autystycznych stoją przed poważnym
Spektrum autyzmu u dorosłych i dzieci — przyczyny i objawy
Spektrum autyzmu to zespół cech neurorozwojowych c
Dorośli autyści wciąż niewidzialni. "Autyzmu nie da się wyplenić"
Ida Tymina to twórczyni profilu @idamaautyzm na In