Witam,
na podstawie opisanych przez Panią zachowań synka trudno stwierdzić autyzm – zresztą diagnostyka tego zaburzenia nie jest łatwa i obejmuje szereg badań oraz długą obserwację dziecka. Proszę zapoznać się z tym artykułem, może okazać się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-autyzmu-dzieciecego.
Nie napisała Pani skąd się wzięło przypuszczenie o autyzmie. Jeśli chodzi o słaby zasób słownictwa lub o to, że dziecko nie tworzy zdań, to warto wiedzieć, że wciąż ma na to czas. Pierwsze słowa padają zazwyczaj między 12. a 18. miesiącem życia, zaś do drugiego roku życia statystyczny maluch zaczyna tworzyć zdania. Niekiedy jednak pierwsze słowa pojawiają się przed 3. rokiem życia. To również jest w granicach normy, natomiast należy pamiętać, że kiedy coś budzi niepokój rodzica, to warto to skonsultować z lekarzem – w tym przypadku pomocne będą wizyty u neurologopedy lub psychologa. Specjalista może zasugerować ćwiczenia wspomagające mowę u dziecka oraz określić, czy rozwój mowy przebiega właściwie. Więcej o zaburzeniach rozwoju mowy przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/opozniony-rozwoj-mowy.
Niewykluczone, że Pani syn właśnie pomiędzy 2,5. a 3. rokiem życia zacznie mówić więcej, bowiem na ten okres przypada intensywny rozwój mowy. Warto również stymulować dziecko poprzez rozmowę z nim – warto mówić jak najwięcej, unikając zdrobnień czy niepotrzebnych uproszczeń. Poza tym proszę jak najwięcej czytać (nie tylko książeczek dla dzieci, lecz nawet gazet dla dorosłych!), ale nie zmuszać dziecka do powtarzania czy składania zdań. Więcej o rozwoju mowy w naszym artykule: https://parenting.pl/dziecko-nie-mowi.
Proszę również obserwować dziecko – najczęściej to właśnie rodzice wychwytują drobne sygnały mogące świadczyć o jakimś zaburzeniu ze spektrum autyzmu. Natomiast to, że dziecko nie przesypia całej nocy nie jest wyznacznikiem żadnej choroby – niekiedy dzieci czteroletnie wciąż wybudzają się w nocy i jest to objaw fizjologiczny.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy to może być autyzm dziecięcy? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Zaburzenia mowy w autyzmie – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Dlaczego dziecko nie mówi? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Podejrzenie autyzmu u 2,5-letniego dziecka – odpowiada Mgr Jolanta Liczkowska-Czakyrowa
- W jaki sposób można zdiagnozować autyzm? – odpowiada mgr Julia Firlej
- Opóźniona mowa u trzyletniego dziecka – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Całościowe zaburzenia rozwoju czy autyzm – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Czy dziecko z autyzmem zacznie mówić? – odpowiada mgr Adam Zajączkowski
- Opóźniony rozwój mowy a autyzm – odpowiada Paulina Witek
- Czy możliwy jest autyzm u 16-miesięcznego dziecka? – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein