Czy moje dziecko może być chore na autyzm?

Witam, martwię się o mojego syna. Ostatnio teściowa zwróciła mi uwagę że syn może mieć autyzm. Synek ma 2,5 roku, jest radosnym żywiołowym dzieckiem. Jest wstydliwy i boi się ludzi i nowym miejsc, np gdy jedziemy do kogoś w gości to jest wielki krzyk, nie można go uspokoić, chce wyjść z domu. Synek mało mówi, pojedyncze słowa. Wszystko rozumie, wykonuje polecenia, wskazuję palcem daną rzecz, naśladuje zwierzęta, pojazdy. Uwielbia tańczyć, bawić się w gotowanie, sprzątanie, uwielbia plac zabaw i wszystkie aktywności na powietrzu. Wygłupia się, śmieje przytula całuję. Jeszcze jedna sprawa która mnie martwi to wybudzanie się w nocy ze snu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

na podstawie opisanych przez Panią zachowań synka trudno stwierdzić autyzm – zresztą diagnostyka tego zaburzenia nie jest łatwa i obejmuje szereg badań oraz długą obserwację dziecka. Proszę zapoznać się z tym artykułem, może okazać się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-autyzmu-dzieciecego.

Nie napisała Pani skąd się wzięło przypuszczenie o autyzmie. Jeśli chodzi o słaby zasób słownictwa lub o to, że dziecko nie tworzy zdań, to warto wiedzieć, że wciąż ma na to czas. Pierwsze słowa padają zazwyczaj między 12. a 18. miesiącem życia, zaś do drugiego roku życia statystyczny maluch zaczyna tworzyć zdania. Niekiedy jednak pierwsze słowa pojawiają się przed 3. rokiem życia. To również jest w granicach normy, natomiast należy pamiętać, że kiedy coś budzi niepokój rodzica, to warto to skonsultować z lekarzem – w tym przypadku pomocne będą wizyty u neurologopedy lub psychologa. Specjalista może zasugerować ćwiczenia wspomagające mowę u dziecka oraz określić, czy rozwój mowy przebiega właściwie. Więcej o zaburzeniach rozwoju mowy przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/opozniony-rozwoj-mowy.

Niewykluczone, że Pani syn właśnie pomiędzy 2,5. a 3. rokiem życia zacznie mówić więcej, bowiem na ten okres przypada intensywny rozwój mowy. Warto również stymulować dziecko poprzez rozmowę z nim – warto mówić jak najwięcej, unikając zdrobnień czy niepotrzebnych uproszczeń. Poza tym proszę jak najwięcej czytać (nie tylko książeczek dla dzieci, lecz nawet gazet dla dorosłych!), ale nie zmuszać dziecka do powtarzania czy składania zdań. Więcej o rozwoju mowy w naszym artykule: https://parenting.pl/dziecko-nie-mowi.

Proszę również obserwować dziecko – najczęściej to właśnie rodzice wychwytują drobne sygnały mogące świadczyć o jakimś zaburzeniu ze spektrum autyzmu. Natomiast to, że dziecko nie przesypia całej nocy nie jest wyznacznikiem żadnej choroby – niekiedy dzieci czteroletnie wciąż wybudzają się w nocy i jest to objaw fizjologiczny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.