Jaka jest najskuteczniejsza terapia autyzmu?

W wielu dziedzinach medycyny ustalone są schematy leczenia i postępowania w danej jednostce chorobowej. Czy w przypadku autyzmu możemy mówić o wskazanych terapiach?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Dziecko autystyczne w przedszkolu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o przebywaniu dziecka autystycznego w przedszkolu.

Nie ma jednej terapii, którą można byłoby określić jako najbardziej skuteczną i odpowiednią dla każdego. Terapia musi być indywidualnie dobrana do dziecka, wykorzystywać jego mocne strony, a zmniejszać deficyty. Powinna być intensywna, aby była skuteczna, czyli z częstotliwością 20–30 godzin zajęć na tydzień. Musi być wszechstronna, obejmować różne problemy dziecka. Dobry ośrodek to taki, w którym opieką objęta jest cała rodzina, nie tylko dziecko, bo ważne jest, aby wspomóc rodziców w zrozumieniu autyzmu, opiece nad chorym, uczyć ich, jak na co dzień wychowywać te niezwykłe dzieci.

0
Mgr Agata Majda Pedagog, Olkusz
72 poziom zaufania

Witam
Ważne są wielospecjslistyczne rodzaje terapii by jak najwięcej pobudzić i stymulować rozwój dziecka. Jeśli są problemy z mową i komunikacją konieczny jest logopeda. Ważne są wszelkie terapie rozwojowe, pedagogiczne. Poleca się SI -integrację sensoryczną. Dobra jest terapia słuchowa (Tomatisa, Warnkego), od 5-6 rż można włączyć eegbiofeedback. Poza tym terapia behawioralna. Także wszelkiego rodzaju interwencje wyciszające: masaż relaksacyjny, dogo czy hipoterapia, basen, itd
Ważne by terapie odbywała się w sposób stały i systematyczny, przez wiele godzin tygodniowo.
Pozdrawiam AM

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty