Autyzm dziecka a wcześniejsze dokonanie aborcji

Witam nurtuje mnie pewna mysl czy do autyzmu syna mogly przyczynic sie moje wczesniejsze 2 aborcie,czy jest to uwarunkowane genetycznie i co to znaczy w mojej rodzinie dziedziczna jest choroba nerwicowa czy to moglo przyczynic sie do autyzmu atypowego syna bo taki ma zdiagnozowany,chce mu jak najlepiej pomqc aby mqgl godnie funkcjonowac kiedy nas rodzicqw zabraknie czy sa jakies metody leczenia prosze o pomoc.

Witam. Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym. Jego przyczyny nie są jeszcze dostatecznie znane. Uznaje się, że objawy autyzmu są spowodowane nieprawidłowym rozwojem funkcjonowania mózgu we wczesnym dzieciństwie. Mogą mieć na to wpływ m.in. czynniki genetyczne, infekcyjne, nieprawidłowości w przemianach metabolicznych, zaburzenia okresu ciąży i porodu.
Aby nastąpiła poprawa funkcjonowania dziecka z autyzmem, ważna jest odpowiednio szybko wprowadzona interwencja terapeutyczna. W.g. najnowszych badań potwierdzoną naukowo i najbardziej skuteczną test terapia behawioralna.
Z wyrazami szacunku. Anna Tonska-Szyfelbein

Witam. Nie potrafię Pani odpowiedzieć na te pytania, z tym, że przyczyny autyzmu nie są do końca zbadane.Na pewno w autyzmie "szwankuje" psychika- umysł wiec nie wiązałabym tego całkowicie z biologią.
Ja zajmuję się psychoterapią psychoanalityczną, jest to pokrewna psychoanalizy i są to terapie, które zajmuja się czlowiekiem bardzo głęboko, "sięgają" tam, gdzie inne nurty psychoterapeutyczne sobie nie radzą. Takiej też drogi bym szukała dla syna. Z tym, że proszę mieć dystans do tego co piszę, bo to już indywidualna sprawa osoby- Pani syna czy w ogóle jest sens terapii bo nie wiem w jakim jest stanie. O tym już decyduje bezpośredni kontakt z bezpośrednim terapeutą i Pani synem. Są też inne formy terapii zajmujące się autyzmem, np terapia poznawczo-behawioralna dla zutystów czesto stosowana.
Magdalena Brabec

Brak danych w piśmiennictwie medycznym łączących autyzm i wcześniejsze poronienia sztuczne.
Z dzieckiem należy zgłosić się do Poradni Genetycznej aby genetyk przeprowadził szczegółową ocenę kliniczną. Tylko wówczas możliwa jest wiarygodna odpowiedź na wszystkie Pani pytania!!

Autyzm jest choroba wrodzoną a zatem uwarunkowaną genetycznie, jednak mechanizmy jego powstania nie są do końca znane. Zaburzenia psychiczne w rodzinie byłyby istotne w trakcie wywiadu, jednak nie ma bezpośredniego przełożenia.
W kwestii leczenia polecam poszukanie ośrodków prowadzących terapię dzieci z zaburzeniami z kręgu autyzmu. Często maja całe programy terapeutyczne, oferują tez edukację i wsparcie psychologiczne dla rodziców i rodzeństwa.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Przyczyny autyzmu do końca nie są znane. Może odpowiadać za autyzm genetyka ale też wiele innych rzeczy: przebieg ciąży, choroby matki w trakcie, czynniki okołoporodowe itd. Nie są znane związki pomiędzy wcześniejszymi aborcjami a wystąpieniem autyzmu. Jeśli u dziecka stwierdzone calościowe zaburzenie rozwoju to teraz należy skupić się na pomocy terapeutycznej. Pomoc systematyczna, stała inwieloraka: terapia behawioralna, zajęcia rozwojowe, logopeda, integracja sensoryczna, eegbiofeedback, i inne w zależności od potrzeby i możliwości.

Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac