Do kogo się skierować?

Witam. Przez rok przytyłam prawie 30 kilogramów, ot, tak po prostu. Nie wprowadzałam żadnych nowych diet, a moja aktywność fizyczna powiedziałabym, że była dużo lepsza niż w poprzednich latach. Aktualnie moja waga co kilka dni spada nawet o 7-8 kilogramów i znowu się podnosi. Nad zdrowiem zaczęłam zastanawiać się, kiedy kosmetyczka zwróciła mi uwagę, że moje problemy z cerą prawdopowobnie mają podłoże hormonalne, bądź mam bardzo dużo toksyn w organizmie. Wypróżniam się średnio 2 razy na tydzień, a miesiączkuję co 2-3 miesiące, więc może faktycznie mój organizm zgromadził bardzo wiele toksyn? Dodam również, że często mam 37,9-38,4 temperatury ciała, a co do hormonów jestem osobą otyłą i ostatnimi czasy zauważyłam, że na moich piersiach pojawia sie coraz więcej włosków. Nie mam jednak pojęcia, gdzie się z tym wszystkim udać. Czy istenieje takie coś, jak ogólne badania hormonalne? W ogóle... jakie badania przydałoby się zrobić i do kogo się z tym udać ?

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Zanim zaczniesz odchudzanie

Nadejście wiosny i zbliżające się lato stają się motywacją wielu osób do zrzucania nadprogramowych kilogramów. Baszar El-Helou z Pracowni dietetycznej WANILIA, opowiada o tym, jakie kroki należy podjąć, by odchudzanie nie wyrządziło naszemu organizmowi negatywnych symptomów.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani!

Opisane objawy rzeczywiście mogą sugerować zaburzenia hormonalne, dotyczące przede wszystkim hormonów płciowych. Mogą one być częścia zespołu chorobowego, w którym występują również zaburzenia gospodarki węglowodanowej oraz lipidowej i inne.

Na pewno konieczna jest diagnostyka. Może Pani zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego - powiedzieć mu o wszystkich objawach, on powinien dopytać o ewentualne ważne aspekty, które Pani pominie, zbadać Panią oraz zlecić niektóre badania, m.in.morfologię glukozę na czczo, lipidogram, koagulogram, tzw. badania wątrobowe, nerkowe, badanie ogólne moczu i inne.

Powinien też Panią pokierować do innych specjalistów - ginekologa, endokrynologa lub ginekologa-endokrynologa (najlepiej). Wtedy zlecone zostana badania hormonalne, ewentualnie USG ginekologiczne.

W zależności od wyników konieczne mogą być dalsze badania.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty