Dom pomocy społecznej

Cierpię na fobię społeczną z racji której nie pracuję ani nie uczę się co powoduje, że jestem na całkowitym utrzymaniu rodziny. Leczenie mnie jest kosztowne, brak jego efektów a na dodatek pogorszeniu ulega moje zdrowie fizyczne z powodu przyjmowania leków psychotropowych dlatego zakończyłem leczenie, ponieważ więcej z niego szkody niż pożytku. Źle się czuję ze świadomością, że jestem obciążeniem finansowym dla rodziny, której i tak już jest ciężko, dlatego chciałbym się dowiedzieć czy jest w moim wypadku możliwość zamieszkanie za darmo w Domu Pomocy Społecznej i w ten sposób odciążyć moją rodzinę od utrzymywania mnie. Czy fobia społeczna daje możliwość zamieszkania w takim domu czy jest to za "słabe" zaburzenie aby można było tam zamieszkać i czy w ogóle jest możliwość zamieszkania w takim domu jeśli ma się zapewnioną opiekę rodziny? Czy jeśli ukończyłem 18. rok życia rodzina ma obowiązek mnie utrzymywać z racji fobii społecznej; a jeśli nie ma takiego obowiązku to czy państwo ma obowiązek zapewnienia takiej osobie jak mnie opieki czy teoretycznie fobia społeczna jest moim problemem i sam sobie muszę z tym jakoś poradzić (nawet jeśli w przyszłości miało by to spowodować, że skończę jako osoba bezdomna z racji tego, że nikt nie ma obowiązku utrzymywania mnie).

Witam!

Na pytania na temat dostaniu się do DPS-u oraz dostępności renty powinien Pan uzyskać odpowiedź w najbliższym Ośrodku Pomocy Społecznej. W OPS-ie może Pan także skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej i dowiedzieć się więcej na temat swoich praw i korzyści materialnych, jakie może Pan uzyskać w związku ze swoim problemem. Napisał Pan, że przestał przyjmować leki, a leczenie było kosztowne. Nie napisał Pan jednak, czy brał udział w psychoterapii. Leczenie farmakologiczne może nie rozwiązywać problemów, które leżą u podstawy powstawania fobii społecznej. Fobie to zaburzenia lękowe, a lęk jest emocją, która powstaje na skutek psychicznych problemów. Dlatego tak ważne jest uczestnictwo w psychoterapii. Psychoterapię może Pan odbyć bezpłatnie w poradni. Warto dowiedzieć się, czy w Pana okolicy jest taka możliwość i kiedy mógłby Pan z niej skorzystać.

Pozdrawiam