Czy z fobii społecznej można się całkowicie wyleczyć? Jak długo to trwa?

Witam. Moim problemem jest fobia społeczna. Nie byłam jeszcze u lekarza, ale ze zdobytej wiedzy w Internecie wiem, że moje objawy świadczą o fobii społecznej. Depresji raczej jeszcze nie mam, ale bardzo mnie męczy ta sytuacja. Coraz bardziej utrudnia mi to życie. Jestem zła sama na siebie, że złożenie podpisu w banku mnie przerasta. Zdaję sobie sprawę z tych lęków, ale nie potrafię nad tym zapanować. W sytuacjach społecznych trzęsą mi się ręce, jak alkoholikowi.To wszystko staje się męczarnią. Nie pracuję obecnie, choć mam pewne umiejętności i raczej szybko bym coś znalazła, ale niestety paraliżuje mnie lęk. Moje wcześniejsze życie to niestety pasmo zmartwień i nerwów. Obecnie wcale nie jest lepiej, gdyż mieszkam z alkoholikiem. Ze swojej strony zrobiłam wszystko, co tylko można było, by się go pozbyć z mieszkania, ale eksmisja dziś okazuje się wcale nie taka prosta. Czuję, że to właśnie ten człowiek zabrał mi połowę zdrowia, i stąd ta nerwica, i fobia społeczna. Powiem jeszcze, że boję się ludzi, choć wiem, że nic mi z ich strony nie grozi. Sama nie potrafię tego zrozumieć i jest to głupie dla mnie. I tu pytanie. Czy długo leczy się fobię społeczną? Czy to w ogóle można wyleczyć? Gdyby nie te objawy, których się wstydzę, moje życie byłoby całkiem znośne. Najbardziej dokucza mi drżenie rąk i ciała.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Dolegliwości, które Pani dokuczają, są rzeczywiście bardzo trudne i uniemożliwiają Pani normalne funkcjonowanie. Na pewno można coś w tej sprawie zrobić i w miarę szybkim czasie je złagodzić. Dlatego powinna Pani jak najszybciej podjąć psychoterapię i nie zwlekać z udaniem się po pomoc do specjalisty.

Trudno jest ustalić ogólny czas trwania terapii, ponieważ zależy on od wielu czynników. Proponowałabym Pani podjęcie psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym, dzieki której w ciągu kilku miesięcy zauważy Pani poprawę funkcjonowania. Z tego, co Pani napisała, problem jest złożony i prawdopodobnie wiąże się nie tylko z Pani obecną sytuacją (psychiczne wyczerpanie mieszkaniem z alkoholikiem), ale również z pewnymi wzorcami z dzieciństwa.

Całkowite wyleczenie fobii jest możliwe, natomiast ma ona tendencję do przenoszenia się na inne dziedziny życia. Dlatego warto sięgnąć głębiej, odkryć przyczynę jej pojawienia się, przepracować pewne rzeczy z przeszłości, z czasów, które miały wpływ na pojawienie się konfliktu, które ukształtowały schemat reagowania lękiem na określone sytuacje. W zależności od formy terapii, psychoterapeuty oraz Pani relacji z psychologiem, możliwe będzie przepracowanie tych trudności i konfliktów drzemiących u źródła problemu.

Jeżeli wychowywała się Pani w rodzinie alkoholowej, proszę spróbować skorzystać z grup wsparcia dla osób z problemem syndromu DDA lub osób z problemem współuzależnienia. Udział w takich spotkaniach, czy nawet w grupie mailingowej, mógłyby dać Pani dużo wsparcia i siły w walce z problemem.

Pozdrawiam serdecznie, życzę powodzenia i szybkiego powrotu do zdrowia!