Drożdżaki na migdałkach?

Witam. Wróciłem od laryngologa po 3 nieudanych próbach leczenia anginy... (i antybiotykach :-/). Okazało się, że mam "drożdżaki". Oprócz normalnego antybiotyku dostałem F***, lecz kompletnie zapomniałem dodać lekarzowi, że zażywam K***. 1. Czy te leki będą sobie przeszkadzać, jeśli obydwa mają działanie przeciwgrzybiczne? 2. Skąd nagle drożdżaki (borykam się z grzybicą prącia)? Skutek wielu antybiotyków?
ponad rok temu

Witam serdecznie.

Grzybica atakuje najczęściej organizm osłabiony, gdy spada nasza odporność. Wystąpienie grzybicy w dwóch różnych lokalizacjach tym bardziej na to wskazuje. Rzeczywiście po stosowaniu wielokrotnej antybiotykoterapii mogło dojść do zaburzenia równowagii  w organizmie. Zachęcam do modyfikacji diety w produkty bogate w witaminy i minerały, ubogą w cukry proste i tłuszcze nienasycone, regularny wysiłek fizyczny, wysypianie się. Jeżeli to nie pomoże, warto sprawdzić poziom cukru we krwi, zrobić podstawowe badania laboratoryjne. Stosowane przez Pana leki mają ten sam mechanizm działania, zaburzają budowę błony komórkowej grzyba, nie zalecam więc stosowanie obu równocześnie.
Pozdrawiam.