Drżenie mięśni po przyjmowaniu witaminy B12 na anemię megaloblastyczną

Dzień dobry! Jestem mężczyzną, lat 51. Moje ostatnie badania krwi pokazują podwyższone MCV 99.0, MCH 33.2. Lekarz twierdzi, że to jest anemia megaloblastyczna. Ja na anemika nie wyglądam, przeciwnie mam nadmiar wagi. Oprócz tego mam stłuszczoną wątrąbę, bodaj na prawym płacie. Lekarz zalecił mi zażywanie witaminy B12 (cyanokobalmina w sprayu 1000mcg dziennie). Tylko, że po każdej dawce za jakiś czas mam dziwne uczucie drżenia mięśni. Czy nie powinienem jej brać? Eugeniusz

Stłuszczenie wątroby i nadwaga nie świadczy o dobrym odżywieniu organizmu - przeciwnie, osoby otyłe często mają ukryte niedobory składników pokarmowych z uwagi na nieprawidłowe nawyki. Może Pan wykonać badanie krwi i oznaczyć poziom witaminy B12, to będzie jasność.