Dużo ważę i mam kompleksy z tego powodu

Witam! Mam 16 lat, 170 cm i ważę 81 kg. Bardzo chciałabym schudnąć, ale nie wiem jak. Moja waga przysparza mi wielu kompleksów, czuję się przez nią gorsza od moich koleżanek. Kiedyś próbowałam się odchudzać, ograniczyłam jedzenie i kiedy tylko mogłam chodziłam biegać. Pozbyłam się 3 kg. Niestety, przez wakacje często przesadzałam z jedzeniem i rzadko uprawiałam jakiś sport. W tej porze roku bieganie nie jest możliwe, aczkolwiek czasami ćwiczę na domowym steperze. Myślałam też o zapisaniu się na siłownię. Niestety, brak wolnego czasu pozwala mi jedynie na chodzenie tam raz w tygodniu. Bardzo chciałabym ważyć 55 kg. Wiem, że nie uda mi się tyle schudnąć od razu. Bardzo lubię produkty mleczne, np. jogurty, serki homogenizowane. Nie wiem, czy mam z nich rezygnować. Bardzo mi zależy, aby zgubić chociaż 10-15 kg do końca marca. Czy jest to w ogóle możliwe? Jak mam się powstrzymywać od jedzenia? Albo czy zastępować je piciem? Czy mogłaby Pani polecieć mi jakąś dietę? Bardzo proszę o pomoc! Julka.
16 LAT ponad rok temu

Witam!

Nie musisz rezygnować z produktów mlecznych. Ważne, abyś wybierała produkty odtłuszczone (tzn. np. mleko 1,5% tłuszczu zamiast 3,2%). Takie drobne zamiany pozwalają na zaoszczędzenie sporej ilości kilokalorii.

Siłownia jest bardzo dobrym pomysłem. Wykorzystaj możliwość uczęszczania do niej, jak najlepiej. Jeśli nie masz czasu chodzenia tam codziennie - ćwicz w domu! Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na abccwiczenia.pl.

Redukcja masy ciała o 15 kg powinna zająć Ci około 4 miesięcy (przy założeniu utraty 1 kg tygodniowo). Średnie zapotrzebowanie kaloryczne dla dziewcząt w Twoim wieku wynosi 2500 kcal, stąd nie powinnaś stosować diet odchudzających poniżej 1500 kcal.

To, co możesz zrobić, to wyeliminować bomby kaloryczne: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Napadom głodu zapobiegniesz:
- zwiększając spożycie pełnoziarnistych produktów zbożowych (razowego pieczywa, gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu),
- ograniczając spożycie węglowodanów prostych, łatwoprzyswajalnych: cukru, miodu, czekolad, łakoci, białego pieczywa, płatków śniadaniowych z dodatkiem cukru/słodu jęczmiennego,
- dbając o równe odstępy czasowe między posiłkami.

Piramidę Zdrowego Żywienia dla dzieci i młodzieży znajdziesz pod adresem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci
 
 
Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty