Dwutygodniowa biegunka poantybiotykowa oraz długo utrzymujący się dyskomfort w obrębie układu pokarmowego

Niedługo mam mieć dwa zabiegi chirurgicznego usuwania częściowo zatrzymanych ósemek. Po poprzednim zabiegu przyjmowałem antybiotyk Clindamycin, po którym wystąpiła u mnie ponad dwutygodniowa biegunka poantybiotykowa oraz długo utrzymujący się dyskomfort w obrębie układu pokarmowego. Czy w przypadku dwóch kolejnych operacji zażywanie antybiotyku jest konieczne? (Dodam, że choruję na ZZSK)

Dobrze, gdyby o tych dolegliwościach wiedział chirurg przeprowadzający zabieg. Może być wskazana zmiana antybiotyku na inny, lepiej tolerowany przez Pana. Dodatkowo dobrze jest pamiętać o uzupełnianiu "dobrej" flory jelitowej w trakcie przyjmowania leku.
Pozdrawiam,