Dyskopatia i zmiany w kręgosłupie a bieganie

czy mogę biegać (jest to dla mnie bardzo ważne), kiedy mam wykryte cechy dyskopatii i drobne zmiany w kręgosłupie szyjnym?

Witam Serdecznie
Co do biegania z dyskopatią nie ma zgody wśród specjalistów – niektórzy zalecają całkowite zaprzestanie forsownej aktywności fizycznej na rzecz specjalnych ćwiczeń na kręgosłup, inni z kolei pozwalają swoim pacjentom na mało intensywne trasy, gdy stan kręgosłupa nie jest poważny. Bieganie generalnie jednak wskazane nie jest, zwłaszcza w przypadku nasilonych okresów bólowych. Proponuję nie forsować się dobierać trasy na równym terenie i miękkim podłożu, wszystkie nierówności oraz twarda nawierzchnia jak asfalt są obciążające dla kręgosłupa i powodują jeszcze większy ucisk na krążki międzykręgowe. Najlepiej ustalać krótkie trasy, robić dużo przerw i w tym czasie obserwować swój organizm. Nie można zapomnieć także o rozgrzewce oraz o dobrym obuwiu, które będzie amortyzowało wstrząsy powstające podczas biegania. Można wspomagać się kidnapingiem, czyli plastrowaniem specjalnymi elastycznymi plastrami. Przy bieganiu miednica nie może być zbyt pochylona do przodu. Zawsze należy biegać z wyprostowanym tułowiem. Jeżeli podczas biegania pojawiają się symptomy takie jak: nadmierny ból miejscowy lub promieniujący, zaniki czucia, obniżenie siły mięśniowej i odruchów ścięgnistych, niedowłady, zaburzenia działania zwieraczy, inne zaburzenia neurologiczne należy natychmiast zaprzestać aktywności i zasięgnąć porady specjalisty.