Bieganie przy wadze 115 kg

Mam pytanie: ważę 115 kg., wzrost 198, normalna budowa ciała, nie leczę się na nic, nic mi nie dolega, dużo chodzę - czy mogę biegać, jeśli tak to jak często i jak długo?

Dzień dobry,

Myślę, że powinien Pan zacząć trening od szybkich marszów (2x w tygodniu przez pierwsze 2-3 tyg). Następnie dodać krótkie odcinki biegowe a po 6-7 tygodniach wydłużyć czas ciągłego wysiłku do 40 minut. Gdy wystąpią dolegliwości bólowe- należy ich nie lekceważyć i skontaktować się z lekarzem. Proszę pamiętać, że bieganie (zwłaszcza po sztywnym podłożu) obciąża w dość znacznym stopniu nasze stawy kolanowe, dlatego też zachęcam do rozważenia innej formy aktywności jak np. pływania. Wspomaga układ oddechowy, poprawia elastyczność i ruchomość stawów, odciąża kręgosłup i stawy łagodząc dolegliwości bólowe i ma wiele innych zalet.

Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Na początku odradzałabym bieganie, ponieważ dodatkowo obciąża stawy. Zaproponowałabym nordic-walking czy pływanie ze względu na ich odciążenie i redukcję nacisku. Jeżeli lubi Pan biegać, powinien Pan stopniowo przyzwyczajać organizm do wysiłku. Proszę pamiętać o rozgrzewce:)

Pozdrawiam

Witam Pana,
organizm, powinien Pan systematycznie przyzwyczajać do wysiłku biegowego.
Przed każdym wysiłkiem należy przeprowadzić rozgrzewkę wszechstronną. Zacząć Pan powinien od marszów, może to być nordic walking, następnie przechodzimy do marszobiegów czyli formy, gdzie część dystansu pokonywana jest truchtem, a część marszem, na zmianę, należy pamiętać aby od razu się nie forsować, kolejny etap to trucht, a następny bieg.Proszę pamiętać o doborze odpowiedniego obuwia do biegania, przeznaczonego dla osób z większą wagą, pozwoli to Panu na zminimalizowanie wstrząsów w czasie biegu. Jak polubi Pan bieganie, można zafundować sobie buty w zależności od tego jak układana jest stopa w czasie biegu np neutralnie, pronacyjnie itp., przy dystansach do 10 km but powinien być 0,5 numeru większy.
Więcej informacji na stronie:
www.wszelaki.fitdietetyk.pl/moja-poradnia/o-mnie/

Pozdrawiam
Robert Wszelaki

Witam Pana,

Uważam, że przy danej masie ciała powinien Pan zacząć od diety i szybkich marszów, ewentualnie basen. Podczas biegania może Pan zbyt mocno obciążać stawy, Jak już nieco Pan schudnie to oczywiście polecam bieganie.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk