W jaki sposób schudnąć 30 kg?

Dzień dobry! Mam 22 lata. Ważę 94 kg przy wzroście około 167 cm. Jaka byłaby dla mnie idealna dieta, żeby zrzucić zdrowo i bez efektu jojo te okropne kilogramy? Czuję się okropnie. Jestem osobą palącą i jedynie jako tako na rowerze się nie męczę. Idzie lato, a ja boję się w ciągu dnia wychodzić z domu, bo czuję, że każdy człowiek mnie obgaduje. Nie jestem z wyglądu bardzo duża, raczej proporcjonalna, ale w momencie gdy ściągnę ubranie to jest masakra. Największa otyłość mam na brzuchu około 119 cm a w talii 94cm. Wizytę u lekarza mam za miesiąc, bo na razie jestem za granicą. Do tego czasu chciałabym coś zrzucić, bo wstydzę się rozebrać nawet przed lekarzem. I jeszcze mam dwa pytania. Czy w moim wieku może być duży problem z obwisłą skórą, gdyby udało mi się co nieco zgubić? Oraz czy to może być wywołane toksynami, zaburzeniami hormonalnymi lub odkładaniem wody w organizmie? 6 lat temu ważyłam 62 kg, a jakieś dwa lata temu około 78 kg. Nie zwracałam uwagi na coraz większą wagę dopóki nie kupiłam sobie wagi i się przeraziłam tak wielką różnicą. Czy jest w ogóle możliwość do powrócenia do 60 kg jak kiedyś? Proszę bardzo o pomoc i odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Lek. Marta Hat

Witam! Utrata około 30 kilogramów to zadanie wymagające bardzo dużej wytrwałości. Powinna Pani przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i postawić na zdrową dietę, a właściwie na zmianę złych przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych. Nie napisała Pani jak w tej chwili wygląda Pani jadłospis oraz aktywność fizyczna oraz czy coś się zmieniło w tym zakresie ciągu tych ostatnich 6 lat. Warto zwrócić uwagę na to czy na przytycie miała wpływ np. zmiana diety. Warto na pewno zwrócić uwagę na ewentualne zaburzenia metaboliczne oraz hormonalne i wykonać podstawowe badania, także poziom hormonów. Poniżej podstawowe zasady zdrowego odżywiania: - regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5-6 razy dziennie, - śniadanie do godziny po przebudzeniu, - kolacja na ok. 3 godz. przed snem, najlepiej produkty wyłącznie białkowe, - co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata), aktualnie latem więcej, - wyklucz nadmiar cukrów prostych (głównie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych (fast foody, produkty smażone, masło, margaryna), - jedzenie chudego mięsa oraz ryb, warzyw oraz owoców, - ograniczenie produktów mącznych - pieczywa oraz makaronów, muesli, ziemniaków. Bardzo dobrze byłoby, gdybyś do diety dołączyła Pani aktywność fizyczną, np. w postaci ćwiczeń aerobowych: najlepiej co najmniej 40 minut dziennie, ok. 5 razy w tygodniu. Do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, pływanie, rower, rolki, skakanka, stepper itp. (pamiętaj o rozciąganiu!). Jeśli nie ćwiczy Pani i stan kondycji jest słaby, proszę zaczynać stopniowo - od 5-10 minut dziennie, mogą to być też spacery. Gdy kondycja wzrośnie, może Pani dokładać kolejne ćwiczenia. Dodatkowo oczywiście wskazane są ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona). Pozdrawiam