Podejrzenie świerzbu u dziecka

Dzień dobry!

Mój syn ma 11 lat. Od grudnia 2011r. dostał wysypkę na klatce piersiowej i plecach. Miał kontakt z drugim dzieckiem, które miało świerzb, więc po pokazaniu się pierwszych krostek poszłam do lekarza, który wykluczył świerzb i skierował nas do alergologa, ponieważ podejrzewał, że dziecko ma alergię. Alergolog także wykluczył świerzb. Zostały zrobione, ale nic nie wykazały, aby dziecko miało alergię. Dostaliśmy maść Elocon, którym smarowałam syna, ale żadnej poprawy nie było. Poszliśmy do dermatologa, który stwierdził, że dziecko ma świerzb. Po dwutygodniowej kuracji Benzylbenzoat NAF33% poprawa może jest minimalna, bo dziecko się nie drapie, ale skóra jest bardzo przesuszona, zniszczona, popękana. Dostaliśmy znowu maść Elocon. Pomóżcie, bo już nie wiem co robić. Najgorsze są dłonie.

Witam!

W przypadku dzieci różnicowanie alergii i świerzbu stanowi bardzo częsty problem. W opisanej sytuacji nie można ocenić jaka jest prawdziwa przyczyna dolegliwości bez dokładnej badania fizykalnego. Wydaje się jednak, że opinia dermatologa i wdrożone leczenie przyniosło pewną poprawę co może świadczyć o słuszności rozpoznania. Podczas leczenia świądu należ pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasadach dotyczących higieny i częstej zmiany pościeli i bielizny oraz przechowywaniu ich przez co najmniej 14 dni. Po zakończeniu leczenia należy pamiętać o wypraniu w wysokiej temperaturze i wyprasowaniu noszonej wcześniej odzieży i bielizny oraz używanej pościeli. W czasie leczenia wskazane są również kąpiele z użyciem odpowiednich preparatów (m.in. mydło siarkowe). Proponuję zgłosić się ponownie do dermatologa w celu oceny leczenia i ewentualnej modyfikacji terapii - istnieje wiele preparatów, które mogą wykazać większą skuteczność.

Pozdrawiam serdecznie!