Swędzenie ciała i podejrzenie świerzbu

Witam, swędzi mnie całe ciało, ponadto pojawiają się małe, bezbarwne (prawie niewidoczne, wodniste) krostki, które okropnie swędzą. Najbardziej swędzi w okolicach pachwin, wewnętrzna strona ud, ręce, pośladki, brzuch. Historia choroby: mój brat jest na to chory od roku (zaraził się od swojej dziewczyny), moja mama od lipca br., tata od sierpnia br., mój chłopak we wrześniu i w końcu dopadło też mnie w październiku. Lekarz rodzinny zdiagnozował świerzb, lecz przepisany olejek (który stosowali wszyscy) nie pomógł, lecz nawet zaostrzył objawy. Lekarze dermatolodzy twierdza, że jest to alergia na proszek itp. Przepisują leki na alergię np. Amertil, Zyx, mąsci typu Elcom, Triderm itp. który tylko chwilowo łagodzą swędzenie, ale nie leczą choroby. Alergia chyba nie jest zaraźliwa, ale lekarze dermatolodzy ignorują to, że się tym zarażamy od siebie. Proszę o pomoc, co to może być lub ewentualnie, jakie badania zrobić w celu rozwiązania problemu

Witam! Na podstawie samego opisu sytuacji jednoznacznie można byłoby stwierdzić, że problemy są spowodowane świerzbem. Zarówno lokalizacja zmian jak i szerzenie się objawów wśród wszystkich domowników zdają się wskazywać na takie rozpoznanie. Jednakże dużo zależy również od bezpośredniej oceny zmian skórnych. Świerzb zawsze powinien być różnicowany z alergią, w diagnostyce różnicowej olbrzymie znaczenie będzie mieć tutaj wywiad, który w opisanej sytuacji przemawia za świerzbem. Jeśli chodzi o badania to jedynym, które może być pomocne w tej sytuacji wydaje się próba z nalewką jodową, która po posmarowaniu skóry pozwala na uwidocznienie norek świerzbowcowych. Zatem wydaje się, że wskazane jest skonsultowanie problemu z innym dermatologiem, warto zgłosić się wraz z innymi członkami rodziny, aby lekarz mógł porównać wykwity i dobrać odpowiednie leczenie dla wszystkich zarażonych osób. Tylko kompleksowe leczenie świerzbu może być skuteczne. Oprócz dokładnego leczenia należy zadbać o przestrzeganie higieny osobistej, czyli zażywanie częstych i dokładnych kąpieli oraz regularną zmianę bielizny. Pozdrawiam serdecznie!