Emetofobia u 21-latka

Witam. Cierpię na emetofobię i mam ogromny lęk w trakcie jazdy autobusami, pociągami i samochodami, ponieważ boję się, że dopadnie mnie choroba lokomocyjna. Co ciekawe nigdy na nią nie cierpiałem, ale ubzdurałem sobie, że wiele osób na nią cierpi to ja też ją przecież mogę mieć. Moje pytania brzmią: 1) czy jest możliwość, że przez moje nerwy w trakcie jazdy mogę nabyć chorobę lokomocyjną i zaburzyć pracę błędnika? 2) Jak sobie radzić z silnym stresem w trakcie jazdy?

Witaj,
Dobrze byłoby ten problem poznać głębiej,gdyż z perspektywy psychologicznej choroba lokomocyjna może istnieć równie dobrze jako rodzaj trudności w pozwoleniu komuś drugiemu przejąć rolę "kierowania"/samemu jest się pasażerem,czyli osobą zależną/,jak też problem dotyczący zmiany miejsca,sytuacji ,wreszcie być może konfliktu dwóch sprzecznych potrzeb z tym związanych.
Proponuję wizytę u psychoterapeuty,by ograniczyć lęk i dopuścić inne emocje.
Serdecznie ozdrawiam i zapraszam.

Fobie najlepiej leczy się poprzez podjęcie psychoterapii. Pozwala ono zrozumieć głębsze przyczyny lęku, a także skutecznie sobie z nimi poradzić. Zachęcam do zgłoszenia się do psychologa. Lęk raczej nie ma możliwości wpływu na realne zaburzenie, może jednak mieć wpływ na subiektywne odczucie, a także utrudniać znacząco codzienne funkcjonowanie.