Fobia społeczna - objawy

Mężczyzna, lat 45. W dzieciństwie nie robił zakupów, nie chodził na pocztę, nawet gazet nie kupował w kiosku, bo bał się obsługujących pań. Na imprezach nie tańczył, bo się inni na niego patrzyli. Dzisiaj już tak nie jest, ale sąsiadom dzień dobry mówi zawsze po cichu, ma problemy z nawiązaniem rozmowy, nawet z domownikami. Dziecięco naiwny i bezgranicznie ufający ludziom. Zawsze uważany za bardzo nieśmiałego, a to może fobia? Jeżeli możlwe jest odniesienie eksperta do tych kilku zdań, bardzo proszę o opinię. Z poważaniem. KK

Witam!

Podaje Pani zbyt mało informacji na temat funkcjonowania tego pana, dlatego zachęcałabym do konsultacji bezpośredniej z psychologiem. Na podstawie opisanych zachowań można zastanawiać się również co powodowało, że osoba ta nie wchodziła w kontakty z innymi ludźmi, co czuła w chwili konfrontacji z drugą osobą, etc. Jeżeli takie zachowanie występuje nadal i wpływa na funkcjonowanie w życiu tej osoby, to warto rozważyć psychoterapię, podczas której można zastanowić się nad treścią nieuświadomionych lęków, podjąć próbę ich interpretacji, co może poprawić funkcjonowanie tej osoby.
Pozdrawiam