Gdzie mogę zasięgnąć porady psychiatrycznej?

Jakiej (gdzie) szukać terapii? Cześć, mam 20 l. i czuję jednostką słabo przystosowaną do otoczenia. Od czasu końca szkoły podstawowej odczuwam silny stan depresyjny (otępienie, problemy z koncentracją, bezsilność), mocny lęk społeczny (trudności w kontaktach z ludźmi, paraliżujący strach przed wypowiedziami ustnymi), prokrastynuuję, mam trudności z nauką (koncentracja, uczucie przytłoczenia obowiązkami), kompulsywne objadanie i trichotillomania. Odczuwam strach przed dorosłością, jestem emocjonalnie niedojrzała, bardzo zależna, ale też chciałabym być samowystarczalna, nie lubię gdy ludzie mówią mi co robić (odczuwam to jako próbe dominacji). Nie radzę sobie na studiach (bardzo trudno mi się zmobilizować)rozważam porzucenie ich i wybranie kursu zawodowego i pracy. Chciałabym przebadać się psychiatrycznie (być może leki, ADHD/ADD), od terapii oczekuję pracy nad motywacją wewnętrzną, pewnością siebie, pomocy w stworzeniu struktury pracy i pracy nad miękkimi umiejętnościami i public speaking. Ważna jest cena (mile widziana darmowa/NFZ), lepiej nie więcej, niż 1000 rocznie.
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Dzień dobry, dziękuję za skorzystanie z portalu ABC Zdrowie. Wydaje mi się, że z wielkim uporem szuka Pani w sobie trudności i przeciwności, które przeszkadzają Pani żyć, jakby miała Pani z tego jakąś satysfakcję. Okazuje się, że tej satysfakcji nie ma, są tylko pogłębiające się trudności, które negatywnie wpływają na Pani psychikę. Może Pani iść do lekarza pierwszego kontaktu, opowiedzieć o swoich kłopotach i wtedy dostanie Pani bezpłatne skierowanie do psychoterapeuty. Proszę z tego skorzystać. Jeszcze wcześniej proszę zacząć myśleć, że jest Pani młodą i zdrową dziewczyną i być może wystarczy trochę zajęć rekreacyjno-sportowych na świeżym powietrzu aby wszelkie dolegliwości znikły. Proszę zapisać się do klubu sportowego- biegaczy czy jeżdżących na rowerze lub wykonujących inną aktywność. To są z reguły tanie kluby, w których można się doskonale realizować ale przede wszystkim proszę myśleć, że jest Pani doskonałą, młodą istotą, która może dawać miłość innym osobom, np. pomoc sąsiadowi w czynnościach domowych czy zakupach. Proszę skierować swoja uwagę na aktywność intelektualną, społeczną i sportową, nawet jeśli na początku nie będzie przynosić dobrych rezultatów, wg. zasady: "Stale mamy jeszcze pół szklanki wody"- cieszmy się z tego, bądźmy uśmiechnięci i radośni i dajmy innym osobom tę radość, to bardzo pomaga. Kraków to duże miasto, można go zwiedzać, chodzić w miejsca znane lub mniej znane, to zawsze przynosi zadowolenie i radość. Życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Gdzie jeszcze mogę udać się po poradę?

Bardzo proszę o pomoc. Ja przez objawy około-ziarnicowe wskazujące na chłoniaka przestałam w ogóle żyć i funkcjonować. Stałam się dosłownie wariatką, co ma nie po kolei w głowie. Mam: - powiększony węzeł chłonny pojedynczy (w opisie USG - "w okolicy dołu nadobojczykowego") 9mm, od prawie 3 lat się nie zmienia; ruchliwy, ale twardy, budowę ma ok. radiolog stwierdził, że skoro nie rośnie to on by się tym nie martwił. - uporczywy kaszel suchy, chrypka, ucisk w klatce piersiowej od dwóch lat - łuszczyca, bóle w lędźwiach - ból lewej ręki po alkoholu, w nadgarstku, takie tępe drętwienie, które występuje u mnie od jakichś... ośmiu lat. wystarczy mi zaledwie kilka łyków piwa. Robiona morfologia co rok: bez odchyleń, ostatnie rtg klatki piersiowej robione miesiąc temu bez zmian ogniskowych, usg opisane wyżej kilka zmienionych odczynowo węzłów nieprzekraczających 15mm. Gdzie ja się jeszcze mogę udać po jakąś poradę? Moja lekarka jak mnie widzi (po raz kolejny) to się za głowę łapie, inni lekarze jak słyszą "od ośmiu lat mam ból ręki po alkoholu..." to nawet dalej nie chcą mnie słuchać. Ze mną jest autentycznie coraz gorzej, a nie mam pojęcia co i gdzie wykonać, żeby mnie ktoś wreszcie potraktował na poważnie.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Lek. Bartłomiej Grochot
82 poziom zaufania

Witam. Radziłbym skonsultować się z psychiatrą aby wkluczyć psychosomatyczne tło tych dolegliwości.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy mogę tak łączyć leki psychiatryczne?

Czy można przyjmować razem i nie zachodzą żadne niebezpieczne interakcje między tymi lekami psychiatrycznymi: Kwetiapina 50mg - 50mg - 450mg, Lamotrygina 75mg - 0mg - 150mg, Wortioksetyna 20mg - 0mg - 0mg, Opioramol 50mg - 50mg - 50mg, a Metforminą o przedłużonym uwalnianiu 1g -0 - 1g i buprenorfiną system transdermalnym (Transtec 35mcg/h) Czy nie wystąpi w depresja oddechowa lub inna niebezpieczna reakcja ze względu na depresyjne działanie buprenorfiny, kwetiapiny, opipramolu i lamotryginy? Jaką modyfikacje dawek proponują Państwo jako specjaliści? (Oczywiście finalnie skonsultuję to z moimi lekarzami prowadzącymi psychiatrą, ortopedą i diabetologiem) ale na tą chwilę, jako, że nie mam do nich dostępu muszę wiedzieć, ażeby zniwelować potencjalne niebezpieczeństwo.
MĘŻCZYZNA, 20 LAT 10 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

Niestety wiele z wymienionych przez Pana leków wchodzi w interakcję. Zaliczamy do nich m.in. kwetiapinę, którą można łączyć jedynie z wortioksetyną spośród wymienionych preparatów.

Poza tym lamotrygina reaguje z wortioksetyną, opioramolem oraz buprenorfiną, co może prowadzić do zaburzeń świadomości, oddychania, a nawet śpiączki. Dodatkowo warto wspomnieć o interakcji wortioksetyny, która nie powinna być przyjmowana razem z opioramolem i buprenorfiną.

W związku z powyższym konieczne jest odbycie wizyt u swoich specjalistów, którzy znając historię chorób i ich zaawansowanie dobiorą medykamenty w odpowiednich dawkach. Powinien Pan pamiętać o poinformowaniu lekarzy o wszystkich dotychczas przepisanych lekach

Więcej informacji na temat interakcji leków znajduje się w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-farmakologia-skutki-ogolne-z-alkoholem-z-zywnoscia

https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-miedzy-lekami-sa-grozne-dla-zycia-ostrzegaja-lekarze



Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty