Gdzie są granice miłości i wybaczenia?

Gdzie są granice miłości i wybaczenia?Ciężko opisać to krótko.Chłopak ma depresje.Okłamywał mnie, zdradził,dogryza złośliwie.Na wszystko ma argumenty(ja nie robie nic zeby mu pomóc wiec nie mam prawa miec pretensji o to co robi)Ostatnio wdałam sie w romans.Dowiedzial sie.spowodowało to 2 próby samob.oraz podniesienie ręki na mnie tłumacząc że mi się należy za to co zrobiłam.Chcę mu pomóc wyjść z depresji,hustawek nastroju, wszystko obraca sie przeciwko mnie. Miłość czy uzależnienie?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Pani partner powinien udać się do specjalisty psychiatry, który pokieruje leczeniem jego depresji! Zdecydowanie nie ma prawa Pani bić ani winić Pani za swoje próby samobójcze!

Witam serdecznie,

Tam gdzie w grę wchodzi przemoc, a opisane przez Panią sytuacje, to przemoc, trudno mówić o miłości. Trudno być z kimś, kto dogryza i krytykuje. Tutaj znajdzie Pani tekst o tym, jak krytyka niszczy związek i co zrobić, aby się wyzwolić:
http://martadziekanowska.wordpress.com/2014/10/17/dlaczego-ty-zawsze-czyli-jak-krytyka-zatruwa-twoj-zwiazek/
Proszę zajrzeć – mam wrażenie, że może odnaleźć Pani w tekście kawałek swojej historii.
A tutaj dowie się Pani czegoś więcej o swoim związku:
http://martadziekanowska.wordpress.com/2014/11/01/poznaj-sposob-w-jaki-tworzysz-milosne-zwiazki/

Zachęcam również do poczytania nt. zaburzenia osobowości typu borderline, poniewaz opisane przez Panią sytuacje mogą wskazywać na taki rodzaj osobowości Pani chłopaka.
Jeśli tak jest to musisz wiedzieć, że życie z osobą z zaburzeniem borderline nie jest łatwe. Musisz się liczyć z tym, że twój partner jest bardzo chwiejny emocjonalnie – czułość przeplata się ze złością, uwielbienie z niechęcią. Raz uważa, że jesteś waspaniała, a za chwilę może stwierdzić, że nie jesteś nic warta. Może obwiniać cię bezpodstawnie o wszystkie problemy w waszym związku i oskarżać o rzeczy, których wcale nie zrobiłaś. Jeśli tkwisz długo, możesz dojść do wniosku, że to ty jesteś przyczyną. Że to z tobą jest coś nie tak. Ale to nieprawda. Przyczyną są trudności emocjonalne twojego partnera.
Nie znaczy to jednak, że masz się godzić na takie traktowanie. Nie oznacza to również, że jedynym wyjściem jest znalezienie sobie innego partnera.
1. Najlepszym wyjściem byłoby to, gdyby twój chłopak rozpoczął psychoterapię. Jednak rozmowa z nim o tym, że może cierpieć na borderline może wywołać w nim wściekłość, a w najlepszym razie poczucie wstydu i niechęć do kontynuowania tematu. Idealnie byłoby więc, gdybyś podzieliła się swoimi przemyśleniami z wykwalifikowanym terapeutą, który ma doświadczenie w terapii osób z borderline (np. terapeutę schematów). Najlepiej jeśli o diagnozie osoba dowiaduje się od specjalisty.
2. Dowiedz się co wywołuje silne reakcje emocjonalne. Osoba z borderline ma swoje „czuje punkty”, których dotknięcie powoduje silne rekacje. Obserwuj swojego chłopaka, aby odkryć, co to może być. Świadomość ułatwi ci przewidywanie tych reakcji i radzenie sobie z nimi.
3. Daj zrozumienie i wsparcie. Uczucia osoby z borderline mogą wydawać ci się niezrozumiałe, ale dla niej mają sens. Staraj się ją wysłuchać i zrozumieć. Sparafrazuj jej wypowiedz mówić, co usłyszałaś („rozumiem, że poczułeś się opuszczony, bo do ciebie nie zadzwoniłam”). Nie oceniaj. Nie dyskutuj. Gdy już parner powie o swoich emojcach przedstaw swój punkt widzenia (Rozumiem, że poczułeś się opuszczony, bo do ciebie nie zadzwoniłam. Ale nie opuszczam cię. Byłam w pracy i nie miałam czasu dzwonić. Ciągle jesteś dla mnie ważny”)
4. Wyznaczaj granice. Osoba z borderline permanentnie przekracza granic innych osób, a szczególnie tych, z którą jest w bliskim związku. Twój partner może cię poniżać, krzyczeć, wymuszać coś na tobie, krytykować. Nie zgadzaj się na to. Powiedz np.: „Jeśli w dalszym cągu będziesz na mnie wrzeeszczeć nie będę z tobą rozmawiać. Chcę ci pomóc, ale powiedz mi o tym spokojnie”.
4. Nie zgadzaj się na przemoc. Rzucanie przedmiotami, walenie pięścią w stół, szarpanie – to częste zachowania osoby z borderline. Jeśli to się zdarza, porozmawiaj z nią o tym wcześniej, kiedy jest spokojna. Poinformuj, że się na to nie zgadzasz i następnym razem zareagujesz. Co możesz zrobić? Wyjdź do drugiego pokoju, gdzie będziesz bezpieczna, wyjdź z domu, zadzwoń do przyjaciółki lub kogoś z rodziny. Wychodząc, poinformuj, że wrócisz, gdy partner się uspokoi. Jeśli przemoc trwa możesz poszukać pomocy u psychoterapeuty lub w organizacjach zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie np. w Niebieskiej Linii.

Pozdrawiam serdecznie
Marta Dziekanowska, psychterapeuta Centrum Psychologii Integralnej InTeGral