Gdzie uzyskać informację o postępowaniu w przypadku pęknięcia krocza 3 stopnia?

Witam 3 tygodnie temu urodziłam dziecko, doszło niestety do pęknięcia krocza 3 stopnia. Ze wzgledu na szok popordowy nie zapytałam dokładnie jak dalej ma wygladać gojenie i dalsza rekonwalescencja. 'Nikt mi dokladnie nie wytłumaczył co się stało i co mnie teraz czeka Czytałam, że powinnam ćwiczyć jednak nikt mnie nie poinstruował. Gdzie mogę uzyskać takie informacje?

Aleksander Ropielewski

Konieczna jest operacja, która odtworzy ciągłość zewnętrznego zwieracza odbytu, najlepiej tzw.metodą "na zakładkę", która poprawia komfort życia po zabiegu. PO zabiegu stosuje się leki przeczyszczające, aby nie uszkodzić świeżo zeszytego odbytu i prowadzić fizjoterapię przez okres 6-12 tygodni. U 60-80% kobiet po 12 miesiącach nie stwierdza się objawów wynikających z pęknięcia krocza III stopnia. Powinna Pani skontaktować się z ginekologiem lub fizjoterapeutą zajmującym się rehabilitacją tego typu urazów, ponieważ jest sprawą kluczową aby prowadzić właściwą rehabilitację.