Glucophage 850 przy PCOS

Dzień dobry Od kilku lat biore glucophage 850,mam PCO i hiperinsulinemie .jestem leczona przez endokrynoroga ginekologa.teraz dowiedzialam sie od innego lekarza zebym nie brala tego leku bo nerki mi przestana dzialac jesli je biore a nie mam cukrzycy .mam 42 lata jestem otyla .gdzie lezy prawda? Z gory dziekuje za odpowiedz.

Jak rozumiem cierpi pani na zespół policystycznych jajników. W tej chorobie szczególnie jeśli jest hiperinsulinemia i otyłość stosuje się metforminę. Jak każdy lek i metformina ma swoje działania uboczne, ale jeśli nie ma niewydolności nerek ( wystarczy wykonanie zwykłego badania krwi na poziom kreatyniny ) to metforminę można i trzeba brać. Przy zachowaniu pewnej ostrożności metformina jest bardzo bezpiecznym lekiem.