Gorycz w ustach, zgaga, odbijanie

Dzień dobry mam 28 lat Mój problem polega na tym że od dłuższego czasu ma zgagę. Bardzo utrudnia mi to życie. Coraz mniej rzeczy moge zjeść aby nie pieklo mnie w gardle  odbijanie a czasem gula w gardle to też wystepuje bardzo czesto nic mnie nie boli ale mam nieraz straszną gorycz w buzi Wykluczyłam z diety wszystkie rzeczy smażone, słodycze ale czasami mam nawet po jednej kanapce z twarogiem powyższe objawy.Czy jest w ogole jakiś sposób na wyleczenie tych dolegliwości? Nie wyobrażam sobie jak mam dalej funkcjonować skoro nawet w domu przy sprzątaniu szczególnie w pochylonej pozycji zaczyna się pieczenie i odbijanie. Proszę o jakas rade.

Magdalena Mroczek

Zgaga czyli refluks jest powszechnie występującą dolegliwością. Polega na uczuciu pieczenia za mostkiem, często przez pacjentów określane jest to jako "palenie w przełyku". Dolegliwości lokalizowane są zazwyczaj pośrodku klatki piersiowej oraz w nadbrzuszu, ale w niektórych postaciach ból promieniuje do innych części ciała tj. szyja, gardło, krtań, kąt żuchwy, a nawet bocznych części klatki piersiowej. Ból i pieczenie spowodowane są cofaniem się kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Zgaga może nasilać się przy stresie.

Leczenie można zacząć od diety. Należy unikać potraw smażonych ciężkostrawnych, grillowanych, tłustych mięs. Inne produkty, których powinno się unikać to: czosnek, cytrusy, czekolada, cebula i kawa. Najlepsze są za to dania dania duszone, gotowane, przygotowywane na parze. Nie należy jeść zbyt obfitych posiłków, lepiej jeść mało, ale często. Przed posiłkiem warto jest pić niegazowaną wodę mineralną. Warto zadbać o utrzymanie prawidłowej wagi. Nie powinno się nosić zbyt ciasnych ubrań lub uciskających pasków. Można pić środki ułatwiające trawienie tj. dziurawiec i mięta. Domowe środki na zgagę to letnie mleko czy woda z sodą oczyszczoną.

Niektóre leki na zgagę dostępne są w aptece bez recepty. Należą do nich np. Ranigast i Manti. Tabletki te powlekają ściany układu pokarmowego ochronną warstewką. Inne preparaty to preparaty z grupy PPI czyli inhibitorów pompy protonowej. Zmniejszają one kwasowość treści żołądka. Można stosować je długotrwale.

Warto zgłosić się do lekarza. Może on uznać, że warto jest zrobić gastroskopię, dzięki czemu można zobaczyć co dzieje sie w przełyku. Czasami potrzebny może być też test na Helicobacter pylori.