Zgaga i pieczenie w przełyku a dieta

Dzień dobry, mam dolegliwości charakterystyczne dla zgagi. Pieczenie pod mostkiem i okresowe bóle tamże, ale przede wszystkim największy dyskomfort sprawia mi pieczenie w przełyku i ból gardło oraz puste odbicia. Moje pierwsze pytanie o dietę, która przede wszystkim ograniczyłaby palenie w przełyku. Dostałem lek będący inhibitorem pompy protonowej. Bóle w żołądku są rzadsze. Moje drugie pytanie: po jakim okresie można spodziewać się poprawy w przełyku w przypadku działania leków z tej grupy ?

Jeśli mimo właściwego leczenia nadal ma Pan dolegliwości powinien Pan zwrócić się do gastroenterologa. Dieta nie wpływa na przebieg czy wstępowanie objawów w chorobie refluksowej.

Proszę obserwować po jakich posiłkach i rodzajach pokarmu jest nasilenie objawów i unikać ich w diecie.
Produkty smażone, panierowane, zbyt obfite posiłki , warzywa surowe w zbyt dużej ilości, słodycze , alkohol, kawa, papierosy - to wszystko nasila objawy.
Jeśli takich rzeczy Pan nie je to polecam badania w kierunku nietolerancji (prawidłowo nadwrażliwości) pokarmowych, bo może reaguje PAn na niektóre pokarmy w ten sposób (często zdarza się to w przypadku alergii IgG zależnej na produkty mleczne)

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie.
Na chorobę refluksową z którą się Pan zmaga, odpowiednia dieta ma bardzo duży wpływ. Jest pewna grupa produktów, które mogą nasilić występowanie zgagi. Należy unikać potraw tłustych, ostrych, a także fast foodów. Należy również obserwować po jakich produktach występuje zgaga i dobrze jest wykluczyć je z codziennej diety. Zachęcam do spożywania mniejszych posiłków, ale częściej – 5-6 posiłków w ciągu dnia.

Zachęcam do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej,
w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line.

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351