Zgaga i pieczenie w przełyku a dieta

Dzień dobry, mam dolegliwości charakterystyczne dla zgagi. Pieczenie pod mostkiem i okresowe bóle tamże, ale przede wszystkim największy dyskomfort sprawia mi pieczenie w przełyku i ból gardło oraz puste odbicia. Moje pierwsze pytanie o dietę, która przede wszystkim ograniczyłaby palenie w przełyku. Dostałem lek będący inhibitorem pompy protonowej. Bóle w żołądku są rzadsze. Moje drugie pytanie: po jakim okresie można spodziewać się poprawy w przełyku w przypadku działania leków z tej grupy ?
MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu

Jak działa żołądek?

Otrzymał Pan właściwe leczenie, należałoby sprawdzić czy inhibitor pompy protonowej stosuje Pan we właściwej dawce.
Jeśli mimo właściwego leczenia nadal ma Pan dolegliwości powinien Pan zwrócić się do gastroenterologa. Dieta nie wpływa na przebieg czy wstępowanie objawów w chorobie refluksowej.

0

Proszę obserwować po jakich posiłkach i rodzajach pokarmu jest nasilenie objawów i unikać ich w diecie.
Produkty smażone, panierowane, zbyt obfite posiłki , warzywa surowe w zbyt dużej ilości, słodycze , alkohol, kawa, papierosy - to wszystko nasila objawy.
Jeśli takich rzeczy Pan nie je to polecam badania w kierunku nietolerancji (prawidłowo nadwrażliwości) pokarmowych, bo może reaguje PAn na niektóre pokarmy w ten sposób (często zdarza się to w przypadku alergii IgG zależnej na produkty mleczne)

0
Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań
77 poziom zaufania

Witam serdecznie.
Na chorobę refluksową z którą się Pan zmaga, odpowiednia dieta ma bardzo duży wpływ. Jest pewna grupa produktów, które mogą nasilić występowanie zgagi. Należy unikać potraw tłustych, ostrych, a także fast foodów. Należy również obserwować po jakich produktach występuje zgaga i dobrze jest wykluczyć je z codziennej diety. Zachęcam do spożywania mniejszych posiłków, ale częściej – 5-6 posiłków w ciągu dnia.

Zachęcam do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej,
w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line.

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty