Hemoroidy w okresie ciąży

witam, jestem w 30 tygodniu ciąży. W ostatnim czasie, podczas higieny intymnej zauważyłam zgrubienia w odbycie. Wydaje mi się, że to hemoroidy, co mogę skutecznie stosować na tę przypadłość?

Przede wszystkim proszę skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę. Niestety pod koniec ciąży ten problem może się nasilać. Warto zadbać o dietę bogatą w błonnik i płyny, aby unikać zaparć, które łączą się z występowaniem hemoroidów. Również umiarkowana aktywność fizyczna może przyjść z pomocą. Lekarz może też polecić leki bezpieczne do stosowania w okresie ciąży i w razie czego - po porodzie.