Hipogammaglobulinemia - czy powodem może być stosowanie glikokortykosteroidów?

Witam. Od lat leczę się na atopowe zapalenie skóry, ostatnio jednak lekarz dopatrzył się w wynikach badań hipogammaglobulinemii - mam obniżone immunoglobuliny IgG 4,76. Pozostałe immunoglobuliny w normie. Czy stosowanie na skórę kortykosteroidów (Locoid Crelo + robiona maść również zawierająca kortykosteroidy) oraz od miesiąca donosowo A***** (również glikokortykosteroid) - 2 dawki do każdego przewodu nosowego raz dziennie, mogło spowodować spadek immunoglobulin IgG? Pozdrawiam, Marcin
ponad rok temu

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Stosowanie glikokortykosteroidów zewnętrznie lub donosowo nie powinno spowodować hipogammaglobulinemii, raczej winić za to można Pana choroby podstawowe. Należałoby jednak wykluczyć inne przyczyny wtórnej hipogammaglobulinemii: nawracające zakażenia, częste biegunki, zaburzenia metaboliczne (cukrzyca, niewydolność nerek, wątroby, niedożywienie), choroby autoimmunologiczne.
Pozdrawiam!