Stosunek płciowy a czas trwania

Witam! Czytałem ostatnio fora na temat seksu i większość osób pisze, że stosunek płciowy powinien trwać ok. 30 minut. Moje pierwsze pytanie to: czy to jest 30 min. wraz z grą wstępną? Ile powinien wynosić sam stosunek płciowy, czyli od włożenia członka do pochwy aż do wytrysku? Drugie moje pytanie, czy jeżeli czas ten, o którym mowa w pierwszym pytaniu to np. 20 minut, to czy powinienem przez 20 minut nieustannie wkładać i wykładać członka do pochwy bez ejakulacji, czy jest to czas z przerwami - 3 minuty 30 sek. przerwy i kolejny 3 minuty? Jeżeli powinienem bez przerw, to czy jest to coś dziwnego, że nie umiem nawet przez 5 minut nieustannie wkładać i wykładać (muszę robić przerwy)? Ile powinien właściwie trwać stosunek płciowy? Czy może ja mam jakieś problemy albo zaburzenia i powinienem coś z tym zrobić? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam!
Jeśli chodzi o normy prawidłowego czasu trwania stosunku to nie ma ścisłych wartości. Zasadniczo przeciętny czas trwania stymulacji członka do momentu wytrysku wynosi zazwyczaj 4-5 minut, ale największy wpływ na czas trwania stosunku ma poziom podniecenia i ewentualny czas abstynencji seksualnej. Stosunek seksualny nie ma żadnych norm i ograniczeń. Powinien się odbywać w tempie i intensywności dogodnej dla obojga partnerów. Nie ma tutaj jakichkolwiek zasad. W czasie stosunku mogą występować przerwy, jest to całkowicie normalne. Warto zmieniać pozycje, gdyż długotrwałe utrzymywanie jednej pozycji może powodować zmęczenie określonych partii mięśni. Dobrze jest gdy partner i partnerka dzielą się inicjatywą co pozwala w pewnych momentach odpocząć jednej ze stron. Podsumowując, nie ma powodów do obaw, podczas stosunku nie ma żadnych zasad ani norm czasowych. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań. Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Witam,

Nie ma żadnych ściśle ustalonych norm dotyczących tego ile powinien trwać stosunek płciowy. Zazwyczaj trwa on około 5 minut. Z kolei według innych badań trwa on nawet około 15 minut. Dlatego przyjęto orientacyjnie czas około 5-15 minut.

Pierwsze badania na ten temat przeprowadził około 70 lat temu w USA seksuolog i biolog Alfred Kinsey. W badaniach ankietowych trzy czwarte mężczyzn przyznało, że do ejakulacji dochodzi do nich po około 2 minutach.

Podobne badania przeprowadzono również w Europie. W Niemczech średni czas stosunku wynosił około minut, w Czechach około 15 minut. W Polsce badania nad długością trwania stosunków prowadził prof. Zbigniew Izdebski. Na podstawie badań stwierdził on, że przeciętny czas stosunku z penetracją wynosi ok. 14 minut, przy czym przeciętna długość aktu seksualnego od momentu rozpoczęcia gry wstępnej wynosi aż 28 minut.

Ogólnie uważa się, ze czas stosunku to 5-15 minut, ale czas zarówno dłuższy jak i krótszy nie powinno uważać się za patologię. Z kolei często oczekiwania partnerów co do długości stosunku są bardzo wygórowane. Badania kanadyjskich naukowców pokazują, że mężczyźni pragnęliby stosunku o długości około 28 minut, a kobiety o długości około 14 minut. Jednak zazwyczaj stosunek zajmował w tych badaniach około 7 minut. Przeciętna para kocha się około 3 do 13 minut i jest to wystarczające do osiągnięcia przyjemności seksualnej. Z kolei w USA przeprowadzono badania, w których ankietowanymi byli seksuolodzy i psychologowie oraz terapeuci rodzin. Odpowiedzi udzielali oni na podstawie relacji swoich klientów. Ustalono, że tzw, seks „w sam raz” trwa od 3 do 7 minut, „pożądany” od 7 do 13 minut, za krótki nie przekracza 2 minut, a zbyt długi zajmuje od 10 do 30 minut.

Długość stosunku zależy od wielu czynników w tym m.in. od stopnia podniecenia, nastroju, stanu zdrowia. Nie jest prawdą, że czym dłuższy stosunek tym większa przyjemność seksualna.