Witam!
Jeśli chodzi o normy prawidłowego czasu trwania stosunku to nie ma ścisłych wartości. Zasadniczo przeciętny czas trwania stymulacji członka do momentu wytrysku wynosi zazwyczaj 4-5 minut, ale największy wpływ na czas trwania stosunku ma poziom podniecenia i ewentualny czas abstynencji seksualnej. Stosunek seksualny nie ma żadnych norm i ograniczeń. Powinien się odbywać w tempie i intensywności dogodnej dla obojga partnerów. Nie ma tutaj jakichkolwiek zasad. W czasie stosunku mogą występować przerwy, jest to całkowicie normalne. Warto zmieniać pozycje, gdyż długotrwałe utrzymywanie jednej pozycji może powodować zmęczenie określonych partii mięśni. Dobrze jest gdy partner i partnerka dzielą się inicjatywą co pozwala w pewnych momentach odpocząć jednej ze stron. Podsumowując, nie ma powodów do obaw, podczas stosunku nie ma żadnych zasad ani norm czasowych. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań. Pozdrawiam serdecznie!
Witam,
Nie ma żadnych ściśle ustalonych norm dotyczących tego ile powinien trwać stosunek płciowy. Zazwyczaj trwa on około 5 minut. Z kolei według innych badań trwa on nawet około 15 minut. Dlatego przyjęto orientacyjnie czas około 5-15 minut.
Pierwsze badania na ten temat przeprowadził około 70 lat temu w USA seksuolog i biolog Alfred Kinsey. W badaniach ankietowych trzy czwarte mężczyzn przyznało, że do ejakulacji dochodzi do nich po około 2 minutach.
Podobne badania przeprowadzono również w Europie. W Niemczech średni czas stosunku wynosił około minut, w Czechach około 15 minut. W Polsce badania nad długością trwania stosunków prowadził prof. Zbigniew Izdebski. Na podstawie badań stwierdził on, że przeciętny czas stosunku z penetracją wynosi ok. 14 minut, przy czym przeciętna długość aktu seksualnego od momentu rozpoczęcia gry wstępnej wynosi aż 28 minut.
Ogólnie uważa się, ze czas stosunku to 5-15 minut, ale czas zarówno dłuższy jak i krótszy nie powinno uważać się za patologię. Z kolei często oczekiwania partnerów co do długości stosunku są bardzo wygórowane. Badania kanadyjskich naukowców pokazują, że mężczyźni pragnęliby stosunku o długości około 28 minut, a kobiety o długości około 14 minut. Jednak zazwyczaj stosunek zajmował w tych badaniach około 7 minut. Przeciętna para kocha się około 3 do 13 minut i jest to wystarczające do osiągnięcia przyjemności seksualnej. Z kolei w USA przeprowadzono badania, w których ankietowanymi byli seksuolodzy i psychologowie oraz terapeuci rodzin. Odpowiedzi udzielali oni na podstawie relacji swoich klientów. Ustalono, że tzw, seks „w sam raz” trwa od 3 do 7 minut, „pożądany” od 7 do 13 minut, za krótki nie przekracza 2 minut, a zbyt długi zajmuje od 10 do 30 minut.
Długość stosunku zależy od wielu czynników w tym m.in. od stopnia podniecenia, nastroju, stanu zdrowia. Nie jest prawdą, że czym dłuższy stosunek tym większa przyjemność seksualna.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ile czasu trwa przeciętny stosunek? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Ile powinien trwać stosunek seksualny? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy penis jeszcze urośnie, jeśli mam 19 lat i co zrobić, żeby wydłużyć stosunek? – odpowiada Lek. Jerzy Więznowski
- Ile czasu trwa przeciętny stosunek, licząc od wprowadzenia członka do pochwy do wytrysku? – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Ból brzucha podczas i po stosunku - co to oznacza? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Przedwczesny wytrysk i sposoby na jego opóźnienie – odpowiada Mgr Karolina Gutkowska
- Plamienie po stosunku płciowym – odpowiada Lek. Anna Syrkiewicz
- W jaki sposób mogę przedłużyć stosunek? – odpowiada Lek. Jerzy Więznowski
- Krótki stosunek z partnerem – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Jak przedłużyć długość stosunku? – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
artykuły
Stosunek przerywany - na czym polega, ryzyko zapłodnienia
Stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcji,
Opóźniony wytrysk i wytrysk przedwczesny - co warto wiedzieć?
Opóźniony wytrysk czy przedwczesny wytrysk to zabu
Dapoksetyna - działanie, wskazania, dawkowanie i przeciwwskazania
Dapoksetyna jest lekiem z grupy selektywnych inhib