Interpretacja lipidogramu - do kogo z tym iść?

Dzień dobry, mam problem z interpretacją swojego lipidogramu i nie wiem do lekarza jakiej specjalności się udać. Choruję już ponad 10 lat. Początkowo podwyższony była tylko frakcja LDL. Zacząłem brać statyny. Ponieważ z upływem czasu LDL wzrastał wzrastała dawka statyn (lowastatyna, simwastatyna - 20mg, 40mg). Na przestrzeni ostatniego roku zaczęły rosnąć rownież triglicerydy (215mg/dl). Decyzją lekarza rodzinnego przeszedłem na atorwastatynę (20mg) oraz lipanthyl supra (215mg).Efekt jest taki że owszem triglicerydy spadły do normy ale HDL mam rzędu 4mg/dl. Nie daje mi to spokoju. Zrobiłem dodatkowo elektroforezę lipidoprotein, też chyba nie wszystko jest tam w porządku (obecna lipoproteina X + hypoalfalipoproteinemia, nie obliczać LDL z wzoru, lipoproteiny o ruchliwości betalipoptotein. Do kogo kompetentnego należy z tym się udać? Mieszkam w Gdańsku i jestem odsyłany od jednego specjalisty do drugiego a rodzinny rozkłada ręce.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Faktycznie poziom HDL jest niski ( jeżeli nie nastąpił błąd pomiaru ).

W hipercholesterolemii najważniejsze jest, aby poziom LDL i TG były w przedziale przyjętej normy jaki i HDL powinien utrzymywać się na poziomie powyżej 40 mg/dl.

Myślę, że jeśli u Pana nie występują żadne dodatkowe objawy w postaci niewydolności serca, choroby nadciśnieniowej lub innych schorzeń kardiologicznych nie ma co się na zapas martwić.

Leczenie wysokiego poziomu cholesterolu to nie tylko farmakologia, ale też przede wszystkim dieta i ruch.

Jeżeli pomimo leczenia poziom HDL będzie tak niski, co zwiększa ryzyko incydentu sercowo-naczyniowego, warto udać się do kardiologa. Wysoki poziom cholesterolu przyczynia się między innymi do miażdżycy naczyń, dlatego też można pomyśleć o wizycie u chirurga naczyniowego, który oceni ich stan.

Pozdrawiam!