Interpretacja tomografii płuc

Moja mama - 57 lat, po trzech zawałach, wiele lat paląca papierosy otrzymała wynik tomografii płuc. Uwidoczniono nieprawidłową tkankę, która obmurowuje podział oskrzela głównego prawego oraz podział oskrzela do płata dolnego. Opisana tkanka ulega wzmocnieniu kontrastowemu. Wysłana na tomografię komputerową ze względu na odkrztuszanie wydzieliny podbarwionej krwią w czasie infekcji, ból gardła i chrypę. Po wyleczeniu infekcji odkrztuszanie ustąpiło i chrypa również. Lekarz stwierdził niedrożność w nosie, która zmusza mamę do oddychania ustami i powoduje przewlekłe stany zapalne. Bardzo proszę o interpretację wyników. Czy takie wyniki oznaczają raka? Pozdrawiam. PS Wiem, że mamie wykryto ok. 6 mies. temu jakby plisę w krtani, że tam niby coś się zbiera, nie wiem dokładnie jak to się nazywa, i czy to może mieć jakiś związek?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Badanie tomograficzne klatki piersiowej wykazało podejrzaną zmianę rozrostową w okolicy okołoskrzelowej płuca prawego, która w związku z wysycaniem się kontrastem, może mieć charakter nowotworowy. W związku z obciążonym wywiadem w postaci długoletniego nikotynizmu i odbarwionej krwią wydzieliny, a także epidemiologią guzów płuc, należy podejrzewać proces złośliwy. Jednak nie można być tego pewnym, dopóki nie wykona się dodatkowych badań. Również to, że przedstawiono zapewne tylko wycinek opisu badania, a także, że nie mam możliwości zobaczenia zdjęć, co  powoduje, że mogę nie mieć racji.

Tak czy inaczej, konieczne będzie wykonanie badania bronchoskopowego z pobraniem wycinków ze zmian do badania histopatologicznego (wynik histopatlogiczny jest najważniejszy w postawieniu rozpoznania charakteru zmiany), badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej i inne, które będą konieczne.

Niestety, problemy z górnymi drogami oddechowymi (krtań, jama nosowa) związane są zapewne również z paleniem tytoniu, lecz nie bezpośrednio z wykrytą zmianą w płucach.

Proponuję niezwłocznie zgłosić się z wynikiem do lekarza zlecającego badanie, w celu wdrożenia dalszego postępowania. Konieczna będzie konsultacja onkologiczna.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.