Interpretacja wyników TSH i FT4 u 32-latka

Witam. Proszę zinterpretować moje wyniki TSH i FT4. "TSH= 0,491 µIU/ml Zakres referencyjny 0,35 – 4,94", "FT4=1,13 ng/dl Zakres referencyjny 0,7 – 1,48" Krzysztof

Redakcja abcZdrowie

Witam,

poziom TSH w Pana przypadku jest bardzo niski, choć teoretycznie mieści się w normie – podobnie jak poziom fT4, co oznacza wynik prawidłowy hormonów tarczycy. Ponieważ jednak zapewne nie bez powodu wykonał Pan te badania, to domyślam się, że doskwierają Panu jakieś dolegliwości, które mogą wskazywać na zaburzenia pracy gruczołu tarczowego.

Jeżeli faktycznie tak jest, to warto skonsultować wyniki badań z endokrynologiem, ponieważ wyniki badań hormonalnych zawsze należy skorelować z objawami. Zatem, jeżeli zauważył Pan taki symptomy jak utrata masy ciała, nieustający głód, nerwowość, duszności, biegunki itd., to może to wskazywać na nadczynność tarczycy. Te i inne dolegliwości zostały wspomniane w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby.

O leczeniu choroby może Pan przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/nadczynnosc-tarczycy-leczenie-profilaktyka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.