Interpretacja wyniku MR odcinka lędźwiowego kręgosłupa 39-latki

proszę o interpretację MR odcinka lędźwiowego kręgosłupa: Badanie MR odcinka L/S kręgosłupa wykonane w płaszczyźnie poprzecznej i strzałkowej w obrazach T1,T2 zależnych i TIRM uwidoczniło: Brak zdjęć rtg do porównania, za poziom L5/S1 przyjęto ostatni prawidłowo wykształcony krążek międzykręgowy. -niewielkie lewoboczne skrzywienie -prawie poziomo ustawiony początkowy odcinek kości krzyżowej -obniżona wysokość i cechy dehydratacji krążka m-k na poziomie L5/S1 -poza tym krążki m-k o wysokości i intensywności sygnału w normie -nie stwierdza się w odcinku lędźwiowym dokanałowych przepuklin jąder miażdżystych krążków m-k -na poziomie L5/S1 w małym stopniu uwypuklony tylny zarys pierścienia włóknistego krążka m-k , który razem z zaostrzeniami tylnobocznych krawędzi trzonów spłyca zachyłki boczne kanału kręgowego i otwory m-kręgowe ,bez istotnego wpływu na worek oponowy -na poziomie L4/L5 w niewielkim stopniu uwypuklony tylny zarys pierścienia włóknistego krążka m-k , który w niewielkim stopniu modeluje worek oponowy i razem z zaostrzeniami tylnobocznych krawędzi trzonów spłyca zachyłki boczne kanału kręgowego i otwory m-kręgowe -na poziomie L3/L4 w niewielkim stopniu uwypuklony tylny zarys pierścienia włóknistego krążka m-k, który w niewielkim stopniu modeluje worek oponowy -trzony kręgowe o zachowanej wysokości z zaostrzeniami na krawędziach -cechy przebudowy zwyrodnieniowej trzonów kręgów L5,S1 -w trzonie kręgu Th12 po str.prawej niewielki najpewniej naczyniak -na poziomie lewego stawu m-kręgowego L1/L2 torbielowate ognisko o śr. ok.4mm -wczesne zmiany zwyrodnieniowe w stawach m-kręgowych -stożek rdzenia nieuciśnięty, o prawidłowym sygnale w badaniu MR
KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Trening na zdrowy kręgosłup

Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.

Mgr MaĹgorzata Groszek
Mgr MaĹgorzata Groszek

Bez obejrzenia zdjęć z rezonansu magnetycznego trudno jest zinterpretować sam opis w jak najbardziej wiarygodny sposób. Mimo to, postaram się omówić poszczególne fragmenty.
Generalnie z przedstawionego opisu można wywnioskować, że kręgosłup nie znajduje się w złym stanie. Cieszy brak dokanałowych przepuklin w obrębie kręgosłupa.
Proces dehydratacji krążka oraz niewielkie uwypuklenia pierścienia włóknistego są zjawiskiem, które dotyka właściwie każdego na skutek przeciążeń i przybywających lat. Mimo to, spłycenie zachyłków oraz delikatne modulowanie worka oponowego świadczy o konieczności większego dbania o kręgosłup w życiu codziennym. To samo tyczy się kości krzyżowej - jej poziome ustawienie naraża na większe występowanie przeciążeń w obrębie kręgosłupa. Polecam wizytę u fizjoterapeuty, w celu ustalenia odpowiedniej profilaktyki dla kręgosłupa. Ponieważ zmiany nie są bardzo zaawansowane, jest to świetny moment żeby zacząć działać.
Doradzałabym również skonsultowanie się z lekarzem w sprawie naczyniaka w trzonie TH12 oraz torbielowatego ogniska na poziomie lewego stawu m-kręgowego.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty