Interpretacja wyniku RTG płuc

Odebrałam wynik RTG klatki piersiowej: "Płuca bez zmian ogniskowych i zapalnych. Wnęki nieco zagęszczone na tle naczyniowym. Kąty p-ż wolne. Sylwetka sercowo-naczyniowa w normie." Nie wiem co oznacza stwierdzenie: wnęki nieco zagęszczone na tle naczyniowym. Jestem nieco zaniepokojona. Proszę o odpowiedź.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Trudno mi jednoznacznie odnieść się do tego wyniku, gdyż nie znam powodu z jakiego było wykonywane to badanie, nie wiem czy ma Pani jakieś dolegliwości, nie wiem czy i na jakie choroby Pani choruje/chorowała i wreszcie nie mam możliwości przeprowadzenia badania, a to wszystko jest bardzo ważne do takiej oceny. Wynik nie jest bardzo niepokojący, wnęki nie są poszerzone, w polach płucnych nie ma żadnych zmian, a zagęszczenie na tle naczyniowym może towarzyszyć nadciśnieniu tętniczemu, nadciśnieniu płucnemu, niektórym wadom serca, ale ponieważ z opisu wynika, że jest ono nieznaczne, więc prawdopodobnie nie jest to u Pani nic poważnego. Najlepiej z wynikiem udać się do lekarza zlecającego badanie, który biorąc pod uwagę wspomniane wyżej informacje o stanie zdrowia, zadecyduje czy i co ewentualnie należy robić z tym dalej. Pozdrawiam!