Jadłospis dla otyłego 14-latka

Cześć, nazywam się Łukasz, ważę 75kg przy wzroście 165cm. Bardzo chciałbym schudnąć. Odstawiłem już wszelkiego rodzaju słodkości. Bardzo bym prosił, żeby pomóc mi ułożyć 1-tygodniowy jadłospis. Jestem zdrowy, nie cierpię na choroby przewlekłe. Ćwiczę 60 min na rowerku treningowym dziennie. Chciałbym się dowiedzieć jakie zapotrzebowanie ma mój organizm jeśli chodzi o białka, tłuszcze i węglowodany. Mam jeszcze 2 pytania. Słyszałem też, że niewskazana jest herbata, za którą przepadam nawet bez słodzenia, czy to prawda ? Czy można używać różnego rodzaju słodzików itp. ?

Witam,

Twoja waga na siatce centylowej mieści się w przedziale między 90 a 97 centylem. BMI wynosi natomiast 27. Świadczy to o nadwadze.
W wieku 14 lat zapotrzebowanie na tłuszcz to około 31% energii, białko około 12% energii, natomiast na węglowodany około 57% energii.

Jeśli jednak chcesz schudnąć, to prócz ćwiczeń powinieneś stosować się do kilku zasad zdrowego żywienia:
- Powinno się spożywać 4-5 małych objętościowo posiłków dziennie.
- Posiłki powinny być spożywane regularnie, co 3- 4 godziny. Przerwa dłuższa niż 6 godzin powoduje spowolnienie metabolizmu.
- Posiłki należy spożywać powoli, szybciej się wtedy najemy.
- Należy zawsze spożywać śniadanie. Jest to bardzo ważne, by organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Śniadanie napędza metabolizm, poprawia koncentrację i pamięć. Powinno składać się z pełnowartościowej kanapki lub zupy mlecznej.
- W każdym posiłku powinno znaleźć się warzywo.
- Ostatni posiłek powinno się spożywać na 3 godziny przed snem.
- Należy unikać produktów typu fast-food, gazowanych napojów, tłustych wędlin i serów, gotowych dań, słonych przekąsek. Dostarczają one zbędne ilości pustych kalorii, tłuszczu, cukru oraz soli.
- Codziennie powinno się pić przynajmniej 1,5 l wody niegazowanej.

Jeśli chodzi o herbatę, możesz ją pić niesłodzoną (nawet słodzikami), jednak korzystniej jest wybierać herbatę owocową, zieloną, czerwoną lub białą.

Pamiętaj, że oprócz racjonalnego żywienia trzeba pamiętać o różnorodnej aktywności fizycznej.

Korzystnie jest skonsultować się z dietetykiem osobiście, ponieważ pozwoli to na ułożenie najodpowiedniejszej diety, dostosowanej do Twoich potrzeb i preferencji.

Pozdrawiam.