Jak często mogę robić rezonans magnetyczny głowy?

Witam, mam pytanie odnosnie rezonansu magnetycznego glowy... dodam, ze jestem osoba przesadnie marteiaca sie o swoje zdrowie i czytajaca wszyst o danych objawach w ibternecie. Co ile powinno sie robic rezonans magnetyczny glowy? Ostatnio mialam wykonany niecale 3 lata temu (wynik wzorowy) czy istnieje prawdopodobienstwo, ze od tego czasu moglo sie cos zmienic, jezeli nie bylo zadnych urazow, itp? Ostatnio mam wrazenie wewnetrzenego niepokoju, jestem rozdrazniona, mam zmiany nastrojów, odnosze rowniez wrazenie, ze gorzej widze (okulista twierdzi, ze wzrok jest rewelacyjny). Neurolog mowi, ze wszystko ok, zero podstaw do zmartwien. Meczy mnie to wszystko, czy przypadkiem nie jestem na cos powaznego chora... czy nerey moga miec az taki wplyw na moje samopoczucie? Prosze o odpowiedz...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

MRI to badanie wykrywające zmiany czynnościowe, zwyrodnieniowe lub nowotworowe w obrębie głowy (mózgu, zatok, kości i nerwów oraz naczyń czaszkowych). Dokładniejsze informacje w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny-glowy-dzialanie-przebieg-badania-zastosowanie.

Choć wykorzystywane jest nie tylko jako badanie przesiewowe, ale też profilaktyczne, to o jego zasadności powinien zadecydować lekarz – neurolog. Oczywiście, w przeciwieństwie choćby do tomografii, rezonans magnetyczny jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, dlatego można go wykonywać nawet u ciężarnych czy noworodków. O bezpieczeństwie badania MRI może Pani przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/czy-rezonans-magnetyczny-jest-bezpieczny. Nie oznacza to jednak, że każdy powinien wykonywać takie badanie raz na jakiś czas. Na pewno urazy, przebyte choroby czy tzw. obciążenie rodzinne może być wskazaniem do kontrolnego badania MRI np. raz w roku. Jednak – tu nawiązuję do Pani przypadku – kiedy chęć wykonania rezonansu magnetycznego głowy nie jest podyktowana żadnym wskazaniem, to nie ma to większego sensu.

Jeżeli sama Pani widzi swą przesadną troskę o zdrowie, to być może nadmierny lęk przed chorobą oraz nieustanne konfrontowanie wszystkich dolegliwości z opiniami w internecie są przyczyną dolegliwości somatycznych. Sugeruję zaufać neurologowi i jego wiedzy, gdyż proszę pamiętać, że badanie MRI jest badaniem dodatkowym, zlecanym przez specjalistę, gdy istnieje podejrzenie patologii w obrębie np. głowy. Więcej o badaniu pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny-glowy-dzialanie-przebieg-badania-zastosowanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.