Jak długo czeka się na wyniki kolposkopii?

witam, 2 lata temu miałam robioną cytologię, wszystko wyszło ok- gr I. Potem kolejną miałam robioną teraz, po dwóch latach i wyszła gr III- nieprawidłowe komórki dysplastyczne. Czy to oznacza raka? Dostałam skierowanie na kolposkopię dopiero za dwa tygodnie, czy przez te dwa tyg coś niedobrego może się wydarzyć? Jak długo czeka się na wyniki kolposkopii? Czy przez dwa lata od poprzedniej prawidłowej cytologii mógł się rozwinąć stan zagrażający życiu?

Grupa III nie oznacza jeszcze raka in situ - Grupa III w badaniu cytologicznym oznacza, iż w pobranym wymazie z szyjki macicy znajdują się nieprawidłowe komórki.
W sytuacji kiedy mamy do czynienia z grupą III o małym stopniu dysplazji niekiedy zmiany te spowodowane są silnym odczynem zapalnym, który po leczeniu przeciwzapalnym może się całkowicie cofnąć.

W kolposkopii lekarz sprawdzi zmianę i pobierze wycinek do badania hosto-patologicznego.

Jeżeli chodzi o test HPV to wykonujemy go dodatkowo gdyż pozwala nam poznać z jakim typem wirusa mamy do czynienia. Czy jest to wirus tzw. wysokiego ryzyka przemiany nowotworowej.