Jak długo czekać na efekty leczenia przeciwdepresyjnego?

Wszystko zaczęło się u mnie od nerwicy lękowej. Gdy ta nieco osłabła, pojawił się uciążliwy stan depresyjny. Nie potrafię sobie z tym poradzić, boję się, że wszyscy się ode mnie odwrócą, uznając mnie za osobę leniwą... a ja po prostu nie potrafię nic zrobić... prawdziwy dzień (jeśli mi się to uda) zaczynam o godzinie 15-16... Zażywam leki przeciwdepresyjne od dłuższego czasu, ale czuję, że mój stan się pogarsza... Ile to jeszcze będzie trwało? Boję się stawić czoła codzienności:( Nie wiem, ile mam czekać na poprawę... Czy poprawa nadejdzie dopiero wtedy, gdy już nikt nie zostanie przy mnie?

KOBIETA ponad rok temu

Pierwsze objawy autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego pierwsze objawy.

Witam!

Zaburzenie rytmu dobowego z najgorszym nastrojem w godzinach porannych i poprawą samopoczucia w godzinach popołudniowych jest typowym objawem depresji. W trakcie skutecznego leczenia można zaobserwować stopniowe "przesuwanie się" pory lepszego samopoczucia w kierunku początku dnia. Nie wiem, jak długo stosuje Pani leki. Przyjmuje się, że skuteczność leczenia przeciwdepresyjnego ocenia się po 3-4 tygodniach leczenia dawką terapeutyczną. Na początku terapii zazwyczaj stosuje się niskie dawki w celu uniknięcia objawów ubocznych, stąd oczekiwanie na efekt leczenia może wydłużyć się o kolejne 3 tygodnie. Pojawiają się jednak publikacje sugerujące, że oczekiwanie dłużej niż 2 tygodnie jest bezcelowe. Obecnie istnieje wiele leków przeciwdepresyjnych o różnych mechanizmach działania i profilu klinicznym: część działa uspokajająco, inne - aktywizująco lub nasennie, przeciwlękowo.

Nieskuteczność leczenia może wynikać z wielu przyczyn: zbyt małej dawki leku, zbyt krótkiego czasu stosowania, nieregularnego stosowania, interakcji z innymi lekami przyjmowanymi przez pacjenta.

Skuteczność leczenia depresji można znacznie zwiększyć, stosując jednocześnie psychoterapię. Udowodnioną skuteczność ma terapia behawioralno-poznawcza. Jest to terapia krótkoterminowa, zorientowana na problem.

Może pani skorzystać również z literatury i grup wsparcia, np. Anonimowych Depresantów. Mogę polecić Pani znakomity podręcznik dla pacjentów autorstwa C. Padesky "Umysł ponad nastrojem".

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty