Jak długo trzeba leczyć depresję?

Jak długo trzeba leczyć depresje ?Moja mama jest w szpitalu drugi tydzień widać już poprawę ale na myśl o pracy lęki jakby wracały,lekarz powiedział że trzeba czekać ale jak długo czy można przez lekarza rodzinnego załatwić zwolnienie L4. Ile może trwać pobyt w szpitalu

Witaj,
Bardziej przydatne dla Ciebie byłoby sformułowanie n.p.takie:"jaki to jest dla mnie problem,że moja mama jest w szpitalu z powodu depresji".I z tego właśnie powodu zachęcam gorąco do wizyty u psychoterapeuty.Przyczyną bowiem tego niepokoju może być Wasz wzajemnie nadmierny związek,w którym pełnisz rolę nienależną dorosłej córce.Rozumiem troskę o rodzica,ale w tym przypadku możesz postarać się/choćby poprzez kontakt z lekarzami/zapewnić mamie równoczesną pomoc terapeuty,którego podobnie jak Ty potrzebuje.Czas rozłąki można jednak wykorzystać dla każdej z was osobno,po to,by nie uzależniać się nadal wzajemnie od samych siebie,lecz dzięki rozdzieleniu się i zbudowaniu własnych systemów wsparcia wśród ludzi,móc się też wspierać na wypadek choroby.
Nie wiem,czy masz własną rodzinę,przyjaciół,męzczyznę i czytając Twój list odnoszę wrażenie,że bardzo brakuje ich w Twoim życiu.Bywa też tak,że załamanie zdrowia u jednej osoby w związku powoduje wycofanie się drugiej z dotychczasowej aktywności.Ma się wtedy poczucie winy,jest się też w stanie swoje własne życie "poświęcić dla dobra" chorej osoby.
Ale to nie jest zdrowe dobro.
Pozdrawiam więc i jeszcze raz gorąco zachęcam do wizyty u specjalisty/także,by mądrze pomóc mamie w sposób długotrwały/.

Szanowna Pani, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie jak długo trzeba leczyć depresję, gdyż to zależy od wielu czynników związanych z danym pacjentem, np. wiek pacjenta, nasilenie objawów, reakcja na leki. Leczenie tej choroby zatem w każdym przypadku przebiega inaczej. Dlatego też dla jednego pacjenta wystarczy kilkutygodniowy pobyt w szpitalu a inny zaś będzie musiał przebywać w ośrodku nawet kilkanaście miesięcy. Jeśli chodzi o L4 to choremu na depresję i przebywającemu z tego powodu w szpitalu przysługuje zwolnienie chorobowe. Pozdrawiam, Monika Wysota

Depresja jest chorobą, której leczenie trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Poprawę można uzyskać wcześniej, jeśli jednak jest to zdiagnozowana choroba, ważne, żeby nie przerywać leczenia po pierwszym uzyskaniu poprawy, ale poczekać aż stan ustabilizuje się.

Troszkę jak napisały panie powyżej. Leki powinny zauważalnie zacząć działać już po dwóch do trzech tygodniach, czasem nawet szybciej. Ale zdarza się, że samo dobranie odpowiednich laków może potrwać znacznie dłużnej na przykład pół roku. Kolejna ważna rzecz, dobranie odpowiednich leków to dopiero początek powrotu do dobrej formy. I na koniec, ciężko mówić o wyleczeniu depresji jest to raczej zaleczenie.