Jak łagodzić ból piersi podczas laktacji?

Witam, Jestem w 29tyg ciąży. Ok 5-6 miesiąca miałam robione usg piersi i pani doktor powiedziała, że mam bardzo dobrze rozwinięte przewody, gruczoły mlekowe i absolutnie nie będę miała problemu z pokarmem a wręcz przeciwnie, że powinnam go mieć aż za dużo. Od ok miesiąca piersi zaczęły mi produkować pokarm (siarę). Z jednej piersi leci mi bezbarwny płyn natomiast z drugiej żółty. Od ok tygodnia zaczęła mnie boleć pierś, z której leci żółty płyn, w okolicy otoczki. Dodatkowo przy dotykaniu wyczuwalne są zgrubienia, stwardnienia. Gdy chwilę ją pouciskam lub pomasuję i wyleci trochę płynu to albo mniej boli albo całkowicie przestaje boleć na jakiś czas. Moje pytanie brzmi jak poradzić sobie lub złagodzić ten ból?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wyciek, o którym Pani pisze to z pewności efekt podniesionej prolaktyny – czyli rozpoczętej już laktacji. Wytwarzanie pokarmu najwcześniej może się rozpocząć około końca II lub na przełomie II i III trymestru.

Zachęcam do lektury naszego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/laktacja-odruchy.

Nie powinno to być powodem do obaw, choć jeżeli powoduje dyskomfort z powodu bólu i obrzmienia piersi, to można masować je i delikatnie ściągać nadmiar pokarmu (tylko do uczucia ulgi). Jeżeli dyskomfort nie jest duży i płynu nie jest wiele, lepiej nie pobudzać dodatkowo brodawek, gdyż tam znajdują się receptory oksytocynowe. Masaż piersi może więc zadziałać pobudzająco i spowodować przedwczesną czynność skurczową macicy.

Proszę również skonsultować się z ginekologiem, powinien zbadać piersi. Dodatkowo może Pani przykładać zimne okłady, a jeżeli ból będzie wskazywał na stan zapalny – potłuczone liście świeżej kapusty (należy je wkładać w miseczki biustonosza), gdyż mają silne działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.