Jak łagodzić ból piersi podczas laktacji?
Witam, Jestem w 29tyg ciąży. Ok 5-6 miesiąca miałam robione usg piersi i pani doktor powiedziała, że mam bardzo dobrze rozwinięte przewody, gruczoły mlekowe i absolutnie nie będę miała problemu z pokarmem a wręcz przeciwnie, że powinnam go mieć aż za dużo. Od ok miesiąca piersi zaczęły mi produkować pokarm (siarę). Z jednej piersi leci mi bezbarwny płyn natomiast z drugiej żółty. Od ok tygodnia zaczęła mnie boleć pierś, z której leci żółty płyn, w okolicy otoczki. Dodatkowo przy dotykaniu wyczuwalne są zgrubienia, stwardnienia. Gdy chwilę ją pouciskam lub pomasuję i wyleci trochę płynu to albo mniej boli albo całkowicie przestaje boleć na jakiś czas. Moje pytanie brzmi jak poradzić sobie lub złagodzić ten ból?

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
wyciek, o którym Pani pisze to z pewności efekt podniesionej prolaktyny – czyli rozpoczętej już laktacji. Wytwarzanie pokarmu najwcześniej może się rozpocząć około końca II lub na przełomie II i III trymestru.
Zachęcam do lektury naszego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/laktacja-odruchy.
Nie powinno to być powodem do obaw, choć jeżeli powoduje dyskomfort z powodu bólu i obrzmienia piersi, to można masować je i delikatnie ściągać nadmiar pokarmu (tylko do uczucia ulgi). Jeżeli dyskomfort nie jest duży i płynu nie jest wiele, lepiej nie pobudzać dodatkowo brodawek, gdyż tam znajdują się receptory oksytocynowe. Masaż piersi może więc zadziałać pobudzająco i spowodować przedwczesną czynność skurczową macicy.
Proszę również skonsultować się z ginekologiem, powinien zbadać piersi. Dodatkowo może Pani przykładać zimne okłady, a jeżeli ból będzie wskazywał na stan zapalny – potłuczone liście świeżej kapusty (należy je wkładać w miseczki biustonosza), gdyż mają silne działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.