Jak łagodzić skutki działania leku Asubtela?

W wieku 18 lat zaczęłam stosować tabletki antykoncepcyjne Asubtela. Wszystko było w porządku, nie miałam żadnych skutków ubocznych, po 2 latach chciałam je odstawić, ale po odstawieniu od razu mi wysypało strasznie buzie i plecy, wróciłam do nich przez te problemy skórne. W dalszym ciągu je stosowałam dłuższy czas i było wszystko dobrze, do momentu moich dziwnych dolegliwości. Około tydzień przed tym okresem z odstawienia zaczęły puchnąć wargi sromowe, pękała skóra i był nadmiar śluzu . Mijało to wszystko jak dostawałam okres. Powtarzało się to tak co miesiąc. Poszłam z tym do ginekologa, zrobił badania z krwi, wymaz i popatrzył co sie dzieje. Stwierdził ze nic mi nie dolega i zaproponował zmianę tabletek. Zmienił na Belara. Źle się na nich czułam, byłam ciagle zmęczona,a libido stało się praktycznie zerowe. Dalej wargi mi ciagle puchły, bolały, robiły się suche. Zaproponował jeszcze jedna zmianę tabletek, a jak dalej tak będzie to żebym zmieniła metodę antykoncepcji. Przepisał tabletki Drovelis. Na początku było lepiej, zażywam je już około pół roku. Libido niskie, cały czas mam nadmiar jakiś dziwnych śluzów, niekiedy bardzo gęste w kolorze żółto zielonym, niekiedy bardzo wodniste, czuje jak się ciagle coś ze mnie wylewa. Tez zdarza się ze puchną mi wargi, albo stają się suche i pękają. Już nie wiem co robić, Ślub mam w czerwcu, później od razu lecimy na wakacje i nie wiem jak ja będę w stroju kąpielowym. Boje się odstawić antykoncepcję hormonalną bo do ślubu nie dużo czasu zostało, a jestem prawie pewna,że przez odstawienie tabletek by mnie wysypało. Jest to wszystko bardzo niekomfortowe i wstydliwe. Mam małą przyjemność z seksu, nie myśle o Nim praktycznie. Moje wargi, okolica i cała pochwa zrobiła się strasznie wrażliwa. Przy dotyku bądź grze wstępnej niekiedy boli, a po seksie jest bardziej nabrzmiała. Lekarz ginekolog uważa, że nic mi nie dolega. Wyniki mam w normie. Wcześniej kompletnie nic mi nie dolegało, bardzo często uprawialiśmy seks. Dodam, że jestem z moim stałym partnerem, przyszłym mężem od prawie 18 roku życia. Mam 25 lat. Już nie wiem co mam robić. Może na forum znajdzie się lekarz który coś doradzi lub spotkał się z czymś takim. Jestem załamana już….

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niestety zarówno podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, jak i po jej odstawieniu mogą występować działania niepożądane, które ciężko przewidzieć.

Zastanawiająca jest ciągła opuchlizna warg sromowych oraz pękanie skóry. Być może nie ma to związku ze stosowaną antykoncepcją, lecz jest to problem dermatologiczny. Przyczyną obrzęku warg sromowych mogą być bowiem choroby skóry lub infekcje bakteryjne. Zachęcamy Panią do kontaktu z dermatologiem, który po obejrzeniu zmian będzie mógł powiedzieć coś na więcej na temat tego objawu.

Może Pani również spróbować zmienić tę formę antykoncepcji na inną – tak jak sugeruje lekarz. Być może wówczas problem zostanie rozwiązany. Warto spróbować. Nie zaszkodzi również wizyta u innego ginekologa.

Odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pieczenie-swedzenie-warg-sromowych-a-opuchlizna, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opuchlizna-i-bol-wargi-sromowej-duzej, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opuchlizna-warg-sromowych-po-seksie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.